21.01.2021/08:19

Właściciel sieci Netto zgłasza do UOKiK kolejny wniosek w sprawie przejęcia Tesco

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji opublikował 20 stycznia komunikat o zarejestrowaniu wniosku Salling Group A/S z siedzibą w Braband, Królestwo Danii, w sprawie nabycia części mienia Tesco Holdings B.V. z siedzibą w Amsterdamie, Królestwo Niderlandów. Koncentracja dotyczy rynku polskiego.

Zgłaszana koncentracja dotyczy przejęcia przez Salling Group części mienia Tesco Holdings, obejmującego tytuły prawne – prawa i zobowiązania z umów najmu/dzierżawy – do nieruchomości obejmujących powierzchnię handlową przeznaczoną do prowadzenia wielkopowierzchniowych sklepów detalicznych Tesco, wyspecjalizowanych w sprzedaży artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku. Wniosek został przresłany do urzędu z datą 31 grudnia 2020 r.

To kolejny, cząstkowy wniosek w sprawie przejęcia części mienia Tesco przez Salling Group, dotyczący hipermarketów. Łącznie umowa z Salling Group, zawarta przez Brytyjczyków w czerwcu 2020 r., objęła 301 sklepów, a także dwa magazyny Tesco.

UOKiK dotychczas nie wydał decyzji w sprawie tej koncentracji, spodziewana jest ona w pierwszym kwartale 2021 r. Przypomnijmy, że na początku października ub.r. urząd antymonopolowy skierował postępowanie do drugiego etapu, uznając, że konieczne będzie przeprowadzenie badania rynku.

Salling Group jest właścicielem sklepów spożywczych w Danii, Niemczech i Polsce, a także sklepów internetowych, domów towarowych, kawiarni, restauracji i firm oferujących usługi cateringowe z dostawą do klienta (meal box) w Danii. W Polsce Salling Group prowadzi sieć sklepów detalicznych Netto.

Tesco Holdings należy do brytyjskiej Grupy Tesco, na czele której stoi Tesco plc. Ponadto Tesco Holdings jest podmiotem dominującym, m.in., Tesco (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Tesco Polska jest spółką operacyjną prowadzącą działalność przede wszystkim w zakresie detalicznej sprzedaży żywności i artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku poprzez sieć sklepów obejmujących hipermarkety i supermarkety zlokalizowane w Polsce.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Pracownik 31.01.2021

    P.Robercie w którym Sklepie_Magazynie Pan pracuje? My w wielkopolsce nie dostaliśmy jak na razie żadnej informacji.. Czekamy i siedzimy w niepewności.. :-/

  • Robert 22.01.2021

    My dziś dostaliśmy informację, że Tesco działa tylko do końca lutego. Od kilkunastu dni opróżniamy magazyn, teraz poza codziennymi dostawami nie ma tam NIC.Pod koniec stycznia mamy dostać nowe umowy.

  • UOKiK żółw 22.01.2021

    UOKiK opóźnia przejęcie! Czyżby działał na rzecz Biedronki i grupy Kaufland i LIDL, oraz Żabki? Potrzeba szybkiego działania i połączenia Netto z Tesco, reorganizacji, przebudowy hipermarketów na nowoczesne, jak w Danii i przebudowanie supermarketów na Netto, nie ma czasu na trwające miesiące pseudoanalizy UOKiK, nie widzicie, że Netto to teraz jedyna szansa na jakąś konkurencję na zmonopolizowanym rynku?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także