14.07.2020/10:03

Urząd antymonopolowy skrupulatnie zbada przejęcie przez Kaufland sklepów Real

Bundeskartellamt, czyli odpowiednik polskiego UOKiK, przyjrzy się planowanemu przejęciu przez Kaufland 101 hipermarketów i supermarketów Real - donosi "Zeit Online". Urząd oświadczył, że rozpoczął dokładną weryfikację transakcji, co można porównać do badania rynku przez UOKiK w ramach tzw. drugiej fazy postępowania koncentracyjnego.

Przypomnijmy, że sieć wielkopowierzchniowych sklepów Real pierwotnie odkupiona została od Metro Group przez inwestora finansowego SCP, który nie ukrywał, że część lokalizacji odsprzeda dalej różnym graczom, inne placówki zmodernizuje, w przypadku innych zmniejszy powierzchnię, a jeszcze inne zamknie, by zagospodarować nieruchomość w inny sposób.

Pierwszym "docelowym" nabywcą okazał się Kaufland, który zainteresował się 101 sklepami Real. Z kolei 53 innych lokalizacji zamierza przejąć Edeka, która jednak dotychczas nie złożyła wniosku o zbadanie koncentracji.

Według "Zeit Online", Bundeskartellamt zamierza uważnie przeanalizować, jakie zależności panują w tej chwili na niemieckim rynku handlu spożywczego pomiędzy detalistami a producentami. Urząd wystąpił już o informacje do ponad 350 producentów żywności, ponieważ chce się dowiedzieć, jak dużą siłą zakupową dysponuje Kaufland i jak przejęcie przez tę sieć sklepów Reala wpłynęłoby na konkurencyjność na rynku.

Relacje pomiędzy poszczególnymi podmiotami jednak tylko jeden z elementów, jakie zamierza zbadać Bundeskartellamt. Niemiecki urząd przyjrzy się też udziałom rynkowym poszczególnych sieci oraz sytuacji na rynkach lokalnych na obszarach, w których znajdują się sklepy sieci Real. Szczegółowe badanie rynku przez urząd antymonopolowy ma zostać zakończone najpóźniej 12 października.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.