07.03.2019/09:24

Ustawa o markach własnych. Emilewicz spotka się z prezesem UOKiK

W najbliższy poniedziałek (11 marca) minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz spotka się z prezesem UOKiK Markiem Niechciałem. Spotkanie odbędzie się w ramach "prac analitycznych" nad projektem ustawy ograniczającej sprzedaż marek własnych w sieciach handlowych.

Przypomnijmy, chodzi o projekt zapowiedziany w ubiegłym tygodniu przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Jak już pisaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl, to właśnie w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii - przy wsparciu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - trwają aktualnie wstępne prace nad projektem.

Do pilotowania prac nad projektem ustawy nikt się jednak nie kwapi. To dlatego, że pomysł nawet niektórym przedstawicielom rządu wydaje się kontrowersyjny i trudny do zrealizowania. Z propozycją wprowadzenia nowego prawa nie wystąpił żaden minister, lecz... szef gabinetu politycznego premiera, Marek Suski.

Biuro prasowe Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przekazało nam, że resort "nie pełni roli wiodącej" w pracach związanych z projektem ustawy. Jednak zarówno Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, jak i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z wszelkimi pytaniami w tej sprawie odsyłają nas właśnie do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

W środę minister Emilewicz powiedziała: "Jako resort nie czujemy się na siłach - i to powiedziałam wczoraj na Radzie Ministrów - by być prowadzącym ten projekt" - donosi dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. Szefowa resortu utrzymuje, że premier Morawiecki "nie wskazał jeszcze osoby odpowiedzialnej za projekt ustawy".

Można to odczytywać jako sygnał, że zarówno MPiT, jak i MRiRW dostrzegają potencjalne problemy związane z tym projektem i wolą nie brać za niego pełnej odpowiedzialności. Skonstruowanie nowych przepisów w taki sposób, aby były zgodne z zapowiedziami Morawieckiego i Ardanowskiego, a jednocześnie nie łamały konstytucji ani prawa europejskiego, wydaje się nie lada wyzwaniem. Potwierdzają to w rozmowach z redakcją portalu wiadomoscihandlowe.pl liczni prawnicy.

Przypomnijmy, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział ustawę, która ma ograniczyć w sklepach sprzedaż produktów typu private label. - Chcemy zaproponować ustawę, która w sposób obligatoryjny i realny obniży możliwość sprzedaży przez sieci wielkopowierzchniowe ich własnych produktów, pod ich własną marką - zapowiedział w sobotę premier podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce.

Dodał, że obecna sytuacja "szalenie utrudnia osiągnięcie przyzwoitej marży przez polskich producentów". Dlatego mają powstać przepisy służące promocji polskich marek.

Premier nie poinformował o tym do jakiego poziomu rząd chciałby obniżyć udziały marek własnych w ofercie sklepów. Nie wiadomo także kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie.

Z kolei minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas niedawnego spotkania z przedstawicielami branży mleczarskiej zapowiedział wprowadzenie przepisów nakazujących sklepom zakup od dostawców "co najmniej 50 proc. towaru polskiego". Zdaniem ministra, miałoby to doprowadzić do stopniowego obniżania liczby zagranicznych towarów w ofercie sieci handlowych.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Rozglądający się 08.03.2019

    Co by to jeszcze zepsuć?

  • MR 08.03.2019

    Zyskają wszyscy. Biedni będą kupować droższe markowe towary. Bogaci będą chodzić do zagranicznych dyskontów, bo tam będzie identyczny towar. Duzi producenci zostaną wyciśnięci jak cytryna przez jeszcze większe sieci. Mali producenci nie mając zbytu, ani marki, sprzedadzą swoje firmy dużym. A poza tym tej ustawy nie da się napisać.

  • Peszko 07.03.2019

    No i dobrze że ktoś w końcu to bierze pod uwagę. Trzeba chronić mniejszych, lokalnych producentów którzy nie mają szans w konkurencji z globalnymi firmami.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.