27.09.2018/12:15

Uwaga! Oferowanie kart podarunkowych może stanowić rodzaj świadczenia usługi płatniczej

20 czerwca 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja jest bardzo istotna dla podmiotów, które oferują swoim klientom karty podarunkowe (lub podobne), karty żywieniowe lub świadczą usługi oparte na kartach paliwowych. Podmioty do tej pory często korzystały z wyłączenia stosowania przepisów UUP w ramach tzw. wyjątku dotyczącego ograniczonej sieci dystrybucji. Dyrektywa PSD2 ogranicza jednak możliwość korzystania z tego wyłączenia – ostrzega alert prawny firmy Deloitte.

W ślad za unijną Dyrektywą PSD2 (Payment Services Directive), nowelizacja UUP ograniczyła zakres stosowania wyłączenia w ramach ograniczonej sieci. Wyłączenie to może mieć zastosowanie w przypadku świadczenia usług opartych na instrumentach płatniczych, które można wykorzystywać jedynie w ograniczony sposób, i które pozwalają posiadaczowi nabywać towary lub usługi wyłącznie w placówkach wydawców tych instrumentów lub w ramach ograniczonej sieci podmiotów, związanych umową handlową bezpośrednio z zawodowym wydawcą tych instrumentów, albo służą wyłącznie do nabywania bardzo ograniczonego zakresu towarów lub usług – czytamy w alercie Deloitte.

Wyłączenia nie można zatem zastosować w przypadku kart paliwowych, które umożliwiają także zakup żywności i napojów – bo pochodzą one od dużej liczby podmiotów. Jeśli karty umożliwiają jedynie zakup paliwa, oleju czy płynu do spryskiwaczy, można skorzystać z wyłączenia spod ustaw o usługach płatniczych.

Analogicznie, jeśli karta podarunkowa pozwala na zakup produktów jedynie od sprzedawcy lub ograniczonej liczby sprzedawców w ramach sieci franczyzowej, podlega wyłączeniu. Umożliwienie zakupu towarów od nieograniczonej liczby podmiotów za pomocą karty może powodować dla wydawcy kart konieczność uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności jako instytucja płatnicza.

Autorzy analizy wskazują ponadto, że stosowanie wyłączenia w ramach ograniczonej sieci może być poddane ocenie KNF. W przypadku polegania na wyjątku ograniczonej sieci, gdy całkowita wartość transakcji płatniczych dokonanych na podstawie tego wyłączenia podczas ostatnich 12 miesięcy przekracza równowartość 1 000 000 euro, podmiot musi przekazać KNF powiadomienie zawierające opis oferowanych usług, ze wskazaniem, na jakiej podstawie korzysta z wyłączenia od stosowania reżimu ustawy o usługach płatniczych. Następnie KNF dokonuje oceny powiadomienia w terminie 30 dni od dnia złożenia dokumentów.

Podmioty, które nie spełniają warunków stosowania wyłączenia w ramach ograniczonej sieci, będą miały obowiązek wprowadzić zmiany w prowadzonej działalności lub złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie usług płatniczych. Przedsiębiorcy, którzy dojdą do wniosku, że zgodnie z nowymi przepisami ich działalność nie mieści się w granicach omawianego wyjątki, powinni do 20 grudnia 2018 r. dostosować swoją działalność do przepisów ustawy o usługach płatniczych.

Źródło: deloitte.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.