20.01.2017/14:19

VAT po nowemu. Zmiany są elementem walki z wyłudzeniami tego podatku

Początek bieżącego roku serwuje nam dużo zmian w podatku od towarów i usług (VAT). Podyktowane są one głównie potrzebą ograniczenia skali wyłudzeń tego podatku. Zmiany są potrzebne, niemniej jednak uderzają nie tylko w oszustów, ale również w uczciwych przedsiębiorców, zwłaszcza tych, których firmy dopiero wchodzą na rynek.

Znowelizowana ustawa o podatku od towarów i usług (oraz niektórych innych ustaw), która obowiązuje od początku br., wskazuje m.in. przesłanki do odmowy rejestracji podmiotu jako podatnika VAT. Stanie się tak, gdy podane w zgłoszeniu rejestracyjnym dane okażą się niezgodne z prawdą, firma nie istnieje lub nie można skontaktować się z reprezentującą ją decyzyjną osobą/pełnomocnikiem. Ustawodawca sprecyzował również warunki, które muszą być spełnione, żeby móc wykreślić firmę z rejestru podatników VAT. Może to nastąpić np. w sytuacji: zawieszenia działalności gospodarczej (na co najmniej 6 kolejnych miesięcy), niezłożenia deklaracji VAT (za 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały) czy wystawienia tzw. pustych faktur lub faktur korygujących, a więc takich, które nie dokumentowały rzeczywistych transakcji gospodarczych.

Nie dla „słupów”

1 stycznia 2017 roku zaczął obowiązywać przepis wprowadzający solidarną odpowiedzialność pełnomocników składających zgłoszenia rejestracyjne w imieniu podatników za ich zaległości. Odpowiedzialność ta nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Dotyczy zaległości podatkowych powstałych w wyniku czynności wykonanych w ciągu 6 miesięcy od zarejestrowania danego podmiotu jako czynnego podatnika VAT i do wysokości 500 000 zł. Ma to ograniczyć rejestrowanie przez pełnomocników fikcyjnych firm – tzw. słupów.

Elektroniczne deklaracje

Kolejna zmiana to wprowadzenie obowiązku elektronicznego składania większości deklaracji VAT. W 2017 roku ten obowiązek dotyczy tylko niektórych podatników, będących dostawcami lub nabywcami towarów i usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia, i podatników zobowiązanych, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do składania deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązek składania deklaracji VAT w formie elektronicznej zostanie wprowadzony dla pozostałych podatników VAT. Wprowadzono także obowiązek elektronicznego składania informacji podsumowujących oraz korekt, wyłącznie za okresy miesięczne.

Ograniczenia i limity

Co istotne, będzie mniej możliwości skrócenia terminu zwrotu różnicy podatku do 25 dni. Pewna grupa podatników nie będzie mogła również rozliczać VAT w cyklach kwartalnych. Nadal będą mogły to robić firmy, których obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 1,2 mln euro. Podwyższono także limit zwolnienia podmiotowego – ze 150 000 do 200 000 zł – i utrzymano do końca 2018 roku dotychczasowe („tymczasowe”, ale funkcjonujące już od 2011 roku) stawki podatku VAT – 8 i 23 proc. (obok obowiązującej stawki 5-proc.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.