10.08.2016/22:50

Vitamin shot to kategoria produktów a nie znak towarowy

Uzyskana 4 sierpnia 2016 r. decyzja o unieważnieniu praw do znaku Vitamin shot kończy spór przed Urzędem Patentowym pomiędzy firmą Oshee i FoodCare. Do tej pory nazwa ta była chroniona prawnie jako znak towarowy i należała do firmy Oshee. Eksperci stwierdzili jednak, że nazwa ta nie powinna nigdy podlegać ochronie przysługującej znakom towarowym.

Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej (którego decyzja jest ostateczna i wykonalna) podzielił opinię firmy FoodCare która uważała, że nazwa Vitamin Shot nie jest znakiem towarowym, a jedynie nazwą konkretnej kategorii produktów, jak np. woda mineralna. Prawo do znaku zostało więc unicestwione ex tunc (wstecznie), czyli tak jakby go nigdy nie było. To rozstrzygnięcie pozwala więc na powszechne wykorzystywanie określenia "Vitamin Shot" zarówno przez FoodCare, jak i innych użytkowników rynku napojów. Zamyka to firmie Oshee podstawę do roszczeń cywilnoprawnych.

Przypomnijmy, na przełomie ubiegłego roku Oshee pozwało FoodCare w sprawie używania znaku towarowego "vitamin shot" na etykietach swojego produktu. Jednym z kluczowych argumentów procesowych było prawo ochronne do znaków "Vitamin shot". Oshee, w pozwie domagało się nawet całkowitego zakazu sprzedaży produktu. Sprawa dopiero się rozpoczyna przed Sądem Okręgowym w Krakowie, jednak decyzja urzędu patentowego powinna istotnie wpłynąć na losy postępowania.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.