01.02.2020/14:20

W 2019 r. oddano do użytku rekordowe 2,72 mln mkw powierzchni magazynowej [RAPORT]

Rok 2019 zakończył się rekordowym wzrostem zasobów nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce. Popyt całkowity już trzeci rok z rzędu sięga 4 mln mkw. E-commerce pozostaje motorem napędowym rynku magazynowego w Polsce.

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała polski rynek magazynowy. Na koniec 2019 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły 18,6 mln mkw., a od początku roku oddano do użytku rekordową ilość 2,72 mln mkw. W porównaniu z poprzednim rokiem nastąpił znaczący wzrost dostępności powierzchni magazynowej na większości rynków regionalnych w kraju.

– Rynek magazynowy w Polsce wciąż rozwija się w dynamicznym tempie. Rekordowe wyniki po stronie podaży wynikają zarówno z wysokiego popytu na nowoczesne powierzchnie magazynowe (przede wszystkim w 2018 r.) jak i również z dostępności kapitału i z zaufania inwestorów, którzy aktywnie poszukują atrakcyjnych nieruchomości przemysłowych w naszym kraju – mówi Joanna Sinkiewicz, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Cushman & Wakefield Polska.

Rok 2019, w porównaniu z poprzednim, to również czas dużego wzrostu dostępności powierzchni magazynowej na większości rynków regionalnych w Polsce. Najwyższy poziom pustostanów odnotowano w regionie Polski Centralnej (408 tys. mkw.), na Górnym Śląsku (249 tys. mkw.), w okolicach Warszawy (203 tys. mkw.) i na rynku poznańskim (po 202 tys. mkw.). Tymczasowa nadpodaż, odnotowana w Poznaniu, na Górnym Śląsku i w Polsce Centralnej, jest rezultatem inwestycji o charakterze spekulacyjnym, realizowanych w 2019 r. na większą skalę niż w latach poprzednich, oraz relokacji kilku dużych najemców do nowych projektów, zrealizowanych na tym rynku.

Po słabszej pod względem aktywności najemców pierwszej połowie 2019 roku, w drugiej obserwowaliśmy już wyraźny wzrost aktywności najemców, dzięki czemu łączny popyt na powierzchnie magazynowe trzeci rok z rzędu osiągnął poziom ok. 4 mln mkw. W porównaniu do poprzedniego roku zmianie uległa natomiast struktura popytu, w której odnotowano wzrost udziału renegocjacji (z 25 proc. do 32 proc. wolumenu transakcji najmu). Jednocześnie, popyt netto obejmujący nowe umowy i ekspansje (2,7 mln mkw.) obniżył się nieznacznie o ok. 8 proc. w porównaniu do 2018 r. oraz o 13 proc. w relacji do rekordowego wyniku sprzed dwóch lat, gdy osiągnął ponad 3,1 mln mkw.

Wysoka podaż oraz nadal dobra kondycja rynku po stronie popytowej działają stabilizująco na poziom czynszów.

W 2019 roku nie odnotowaliśmy większych zmian w poziomie czynszów na większości rynków regionalnych. Nieznaczne wzrosty o około 0,10 EUR/mkw./miesiąc odnotowano na rynku warszawskim, gdzie dotyczyły wybranych, najlepszych lokalizacji na pograniczu strefy miejskiej i okolic. W tych obszarach odczuwalna zaczyna być ograniczona podaż większych areałów gruntów inwestycyjnych, co spowodowało zwiększone zainteresowanie deweloperów mniejszymi działkami o pow. nawet ok. 2-3 ha (z przeznaczeniem pod projekty typu SBU lub dedykowane projekty typu BTS), co równocześnie przekłada się na wyższe ceny jednostkowe gruntu i warunki finansowe oferowane najemcom. W 2020 roku spodziewamy się utrzymania stawek bazowych czynszów za obiekty typu BIG -BOX na poziomie 2.50-3.80 EUR/mkw./miesiąc oraz spadku stawek efektywnych, które obecnie mieszczą się w zakresie od 2.00 do 3.20 EUR/mkw./miesiąc w zależności od lokalizacji –  mówi Joanna Sinkiewicz.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.