20.05.2020/23:10

W 2020 r. Delko planuje zakończyć zakup dwóch hurtowni

Dariusz Kawecki, prezes Grupy Delko podkreśla, że rok 2019 dla spółki był rokiem wytężonej pracy i rozwoju w segmencie handlu detalicznego przy jednoczesnych dobrych wynikach segmentu hurtowego i umacnianiu jego pozycji.

- W 2019 roku zakupiliśmy udziały w trzech spółkach prowadzących handel detaliczny, tj. Megana z Krakowa, A&K z Mielca i Słoneczko z Zielonej Góry. Razem ze spółką RHS z Wielunia,  Blue STOP oraz Lavende wchodzące w skład Grupy – obecnie spółki detaliczne Grupy Delko prowadzące sklepy – realizują sprzedaż roczną netto 358,3 mln zł, co stanowi ok 40,6  proc. jej przychodów licząc razem z A&K – wylicza Dariusz Kawecki.

Szef Delko podkreśla, że wyniki finansowe firmy za rok 2019 są dobre. Jednakże ze względu na zmianę przepisów rachunkowych tj. MSSF 16 polegającej na modyfikacji sposobu ujmowania aktywów użytkowych na podstawie umów leasingowych i innych umów o podobnym charakterze, w tym umów najmu – prezentowany rachunek wyników uległ modyfikacji i porównanie wprost w układzie rocznym niektórych wartości, takich jak wielkość amortyzacji, zadłużenie, koszty finansowe nie jest zasadne.

Dariusz Kawecki wskazuje, że należy też uwzględnić fakt, że sprzedaż spółki A&K z Mielca w 2019 roku nie była konsolidowana w rachunku wyników do sprzedaży całej Grupy.

Jednocześnie podkreśla, że wyniki finansowe w 2019 roku są najlepsze w historii Grupy, mimo wystąpienia sporych kosztów związanych z przejęciami nowych spółek: Sprzedaż netto wyniosła 751,3 mln zł, co oznacza wzrost o 18,6 proc. EBITDA wzrosła 39 proc. do 30,3 mln zł, a  marża EBITDA o 4,03  proc. Jednocześnie zysk netto wyniósł 13,3 mln, a zysk netto na 1 akcję 2,32 zł. W związku z tym zarząd spółki będzie wnioskował o wypłatę dywidendy.

 Dariusz Kawecki podkreślił, że w warunkach epidemii koronawirusa – spółki grupy w chwili obecnej funkcjonują prawidłowo i bezpiecznie, prowadząc sprzedaż zarówno hurtową, jak i detaliczną. Dostarczamy środki dezynfekujące i środki czystości do bardzo wielu podmiotów gospodarczych i zwykłych Polaków.

- W 2020 roku planujemy zakończyć transakcję zakupu spółek prowadzących działalność hurtową, tj. Waldi z Komornik k. Poznania oraz Delta z Zielonej Góry. Zwiększy to potencjał handlowy naszej Grupy i poprawi wskaźniki logistyczne w dystrybucji – wskazuje prezes Delko.

Grupa Kapitałowa Delko  prowadzi działalność w trzech segmentach operacyjnych. Pierwszy to sprzedaż hurtowa produktów chemii gospodarczej, kosmetyków i artykułów przemysłowych oraz higienicznych, a także w mniejszym stopniu artykułów spożywczych i tytoniowych do sklepów, sieci detalicznych i segmentu HoReCa. Druga to sprzedaż detaliczna we własnych sklepach ogólnospożywczych i chemiczno-kosmetycznych. Zaś trzecia, to organizacja i prowadzenie franczyzowej sieci detalicznej w segmencie produktów chemii gospodarczej, kosmetyków, artykułów przemysłowych i higienicznych.

 

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.