04.02.2019/16:33

W handlu detalicznym coraz więcej pesymizmu

Z danych GUS wynika, że w grudniu 2019 r.  wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie plus 1,8 (przed miesiącem plus 10,4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14,8 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 13,1 proc. (w ubiegłym miesiącu odpowiednio 17,9 proc. i 7,5 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Bieżąca sprzedaż oceniana jest korzystnie, ale ostrożniej niż w ostatnich dwóch miesiącach. Po raz pierwszy od marca 2017 r. diagnozy sytuacji finansowej są pesymistyczne. Odpowiednie przewidywania są negatywne po raz pierwszy od stycznia ub.r.

Według przedsiębiorców ankietowanych przez GUS stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. W związku z pesymistycznymi przewidywaniami dotyczącymi sprzedaży, zapowiadany jest spadek zamówień towarów u dostawców. Poziom zatrudnienia może nie ulec zmianie. Przedsiębiorcy prognozują, że ceny towarów będą rosnąć szybciej niż zapowiadano miesiąc wcześniej.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Jendrula 05.02.2019

    Zakładam, że mowa o grudniu 2018, a nie 2019.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.