15.03.2017/12:24

W handlu detalicznym i hurtowym w Polsce pracuje nawet 80 tys. Ukraińców

Z danych NBP wynika, że w handlu detalicznym i hurtowym w Polsce pracuje nawet 80 tys. Ukraińców. Pracowników z Ukrainy w Polsce z roku na rok przybywa, coraz chętniej są zatrudniani przez polskich przedsiębiorców. 64% Ukraińców decyduje się na pracę w naszym kraju z powodu wyższych zarobków, a zdecydowana większość, bo aż 94%, twierdzi, że przyjedzie do Polski jeszcze raz – wynika z wewnętrznego badania IPF Group „Oczami Ukraińców, czyli o pracy w Polsce z perspektywy imigranta”.

Według danych z raportu NBP "Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce", obywatele Ukrainy od lat są stałymi uczestnikami polskiego rynku pracy. Widoczni są oni szczególnie w województwie mazowieckim w aglomeracji warszawskiej oraz na terenach wyspecjalizowanych w rolnictwie. Wybuch konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju na początku 2014 r. oraz pogarszająca się sytuacja ekonomiczna zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji, wywołały gwałtowny wzrost zainteresowania pracą w Polsce. Najbardziej jest to widoczne w liczbie oświadczeń o chęci powierzenia pracy cudzoziemcowi zarejestrowanych przez polskich pracodawców. Jest to najprostsza i najbardziej rozpowszechniona wśród Ukraińców forma podejmowania pracy w Polsce. Jeszcze kilka lat temu liczba takich rejestracji nieznacznie przekraczała 200 tys. rocznie. Od 2014 r. obserwowany jest ich nieustanny, dynamiczny wzrost. Rekordowy pod tym względem był rok 2015, kiedy zarejestrowano 760 tys. oświadczeń dla obywateli Ukrainy (spośród 780 tys. ogółu dokonanych rejestracji). Liczba ta była ponad dwukrotnie wyższa (o 104,5%) w porównaniu z 2014 r. Równie silny wzrost, widoczny był w liczbie zezwoleń na pracę wydanych obywatelom Ukrainy. W tym przypadku w 2015 r. wydano 50 tys. zezwoleń, wobec 26 tys. w 2014 r. W porównaniu z wcześniejszymi latami wzrost liczby rejestrowanych oświadczeń i wydanych zezwoleń na pracę jest jeszcze silniejszy. Powyższe dane pozwalają oszacować, że w ciągu 2015 r. w związku z pracą (legalną i nie w pełni legalną) przebywało w Polsce około 1 mln Ukraińców. Należy jednak podkreślić, że krótkoterminowy charakter tej pracy powoduje, że szacunkowo jednocześnie w Polsce przebywało około 500 tys. obywateli Ukrainy.

Z tych samych danych wynika, że w sektorze handlu hurtowego i detalicznego pracowało średnio ok. 7,2% wszystkich zatrudnionych Ukraińców. Jednak do 2013 r. w handlu pracę znalazło średnio ok. 5% spośród tych osób, które do Polski przyjechały pierwszy raz, podczas gdy od 2014 r. było to już 10,4%. Biorąc pod uwagę dane o ogólnej liczbie zatrudnionych w Polsce Ukraińców, można wyliczyć, że w handlu detalicznym i hurtowym zatrudnienie na krótszy czy dłuższy okres znajduje nawet ok. 80 tys.!

Źródło: Raport NBP "Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce"

Badania IFP Group potwierdzają z kolei, że z roku na rok coraz więcej Ukraińców szuka w Polsce pracy i ci, którzy przyjechali tu pierwszy raz, są zadowoleni i chętnie powrócą. – Znalezienie pracownika, który jest jednocześnie emigrantem zarobkowym i zadowolonym z pracy pracownikiem, jest trudnym zadaniem. Obcokrajowców zazwyczaj do pracy poza granicami własnego kraju zmusza sytuacja życiowa i godzą się na wszelkie warunki, aby zdobyć pieniądze. Jednak jak pokazuje nasze wewnętrzne badanie, Ukraińcy w Polsce czują się bardzo dobrze i chętnie zostają u nas na dłużej. Chwalą oni zarówno wysokość zarobków jak i samą Polskę, która jest ich tymczasowym domem. Sam fakt, że prawie wszyscy deklarują chęć ponownego przyjazdu do Polski, napawa optymizmem – mówi Mariusz Dolata, prezes IPF Group.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.