20.11.2019/12:51

W handlu trwa największa rewolucja cyfrowa od czasu wprowadzenia smartfonów

Jesteśmy uczestnikami historycznego procesu. W handlu detalicznym następuje właśnie cyfrowa rewolucja – największa od czasu wprowadzenia smartfonów. Jesteśmy na samym początku tej drogi – zapewnia Adam Czerniak, główny ekonomista Polityka Insight.

Zdaniem eksperta, cyfrowa rewolucja w handlu detalicznym będzie napędzana dwoma czynnikami. Pierwszy to czynnik makroekonomiczny związany ze starzeniem się społeczeństwa i coraz większym niedoborem rąk do pracy, który wymuszać będzie stosowanie nowoczesnych technologii. Drugi czynnik ma charakter technologiczny – jest nim pojawienie się technologii przesyłu danych 5G.

– Może się wydawać, że jest to technologia jak każda inna, niewielka zmiana w porównaniu z 4G, powszechnie znaną LTE czy wcześniejszą 3G. Tych rewolucji w technologii już trochę mieliśmy i wydaje się, że jest to po prostu kolejna cyferka. Wystarczy jednak porównać jakość dostępu do Internetu w telefonie, który ma 3G – na przykład podczas jazdy samochodem czy pociągiem przez mniej zaludnione tereny – z prędkością sieci 4G. Ta technologia umożliwiła rewolucję smartfonową, a teraz technologia 5G znacząco zmieni funkcjonowanie całej sieci komórkowej – przekonywał Adam Czerniak podczas tegorocznego Kongresu Nowoczesnej Dystrybucji.

Kluczowe zalety technologii 5G to nie tylko ogromny wzrost prędkości, ale też możliwość podłączenia znacznie większej liczby urządzeń – nawet kilku milionów na bardzo małym obszarze. Ta cecha 5G umożliwi szybki rozwój Internetu Rzeczy, ale przyniesie też bezpośrednie korzyści zwykłym użytkownikom sieci.

– Obecnie podczas imprez masowych często sieć jest przeciążona i pojawiają się trudności np. z przesłaniem na media społecznościowe filmiku czy nawet zdjęć z koncertu. Tego problemu już nie będzie w technologii 5G. Co więcej, opóźnienia w przesyłaniu danych znacząco spadną, w tej chwili w technologii LTE wynoszą one ok. 96 milisekund, a spadną do maksymalnie jednej milisekundy. Dzięki temu do sieci będzie można podłączyć dziesiątki urządzeń pracujących jednocześnie – czujników, inteligentnych ekranów, czytników. Całą tę infrastrukturę będzie można podłączyć do algorytmu pracującego w chmurze, który automatycznie przetworzy informacje i wyselekcjonuje dane, które mogą być przydatne zarówno dla sprzedawcy, jak i dla klienta – kontynuował ekspert Polityka Insight.

Nowe możliwości technologiczne wywołają trzy kluczowe zmiany w handlu detalicznym: automatyzację, personalizację i optymalizację. Automatyzacja już ma miejsce w wielu obszarach, np. na sali sprzedaży w sklepach, gdzie coraz częściej pojawiają się kasy samoobsługowe. Jednak, zdaniem Adama Czerniaka, w świecie 5G nawet takie kasy staną się zbędne. Zastąpi je inteligentny koszyk czy wózek sklepowy, który automatycznie zliczy kupowane produkty, wystawi elektroniczny paragon i pobierze płatność. Takie technologie są już testowane i rozwijane w sklepach autonomicznych, jednak sieć 5G umożliwi wdrażanie podobnych rozwiązań na masową skalę.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.