13.09.2019/22:22

W kolejnych miesiącach czeka nas mocny wzrost cen żywności w sklepach

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI nie zmieniła się w sierpniu w porównaniu do lipca i wyniosła 2,9 proc., kształtując się powyżej wstępnego szacunku GUS równego konsensusowi rynkowemu (2,8 proc.). Tym samym inflacja pozostała na najwyższym poziomie od października 2012 r. Według analityków Credit Agricole Bank Polska w kolejnych miesiącach inflacja będzie kształtowała się w trendzie wzrostowym i w I kw. 2020 r. wyniesie 3,4 proc. r/r, osiągając swoje maksimum lokalne.

Na stabilizację inflacji w sierpniu złożyły się wyższa dynamika cen żywności (7,2 proc. w sierpniu wobec 6,8 proc. w lipcu), niższa dynamika cen paliw (-0,4 proc. r/r w sierpniu wobec 0,7 proc. w lipcu) oraz nośników energii (-1,4 proc. r/r w sierpniu wobec -1,0 proc. w lipcu), a także stabilizacja inflacji bazowej, która zgodnie z naszymi szacunkami nie zmieniła się w sierpniu w porównaniu do lipca i wyniosła 2,2 proc. r/r.

Jak wskazują eksperci Credit Agricole Bank Polska dalszy silny wzrost inflacji żywności w sierpniu był w znacznym stopniu efektem wyższej dynamiki cen warzyw (34,8 proc. r/r w sierpniu wobec 32,4 proc. w lipcu - efekt ubiegłorocznej i tegorocznej suszy) oraz owoców (7,3 proc. r/r w sierpniu wobec 1,5 proc. w lipcu - słabe tegoroczne zbiory w połączeniu z efektem niskiej bazy sprzed roku). Warto przy tym zauważyć, że roczna dynamika cen warzyw osiągnęła najwyższy poziom przynajmniej od 2003 r.

Zdaniem analityków na uwagę zasługuje także struktura inflacji bazowej. - Z jednej strony doszło do spadku dynamiki cen m.in. w kategoriach „inne wydatki na towary i usługi”, „rekreacja i kultura”, „zdrowie” oraz „wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego”. Z drugiej strony odnotowano wyższe tempo wzrostu cen m.in. w kategoriach „restauracje i hotele”, „łączność”, „napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe” oraz „odzież i obuwie”. Mimo stabilizacji w sierpniu, od początku br. inflacja bazowa pozostaje w trendzie wzrostowym, wskazując na stopniowo narastającą presję inflacyjną w polskiej gospodarce – wskazuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

- Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie kształtowała się w trendzie wzrostowym i w I kw. 2020 r. wyniesie 3,4 proc. r/r, osiągając swoje maksimum lokalne. Głównymi czynnikami oddziałującymi w kierunku zwiększenia inflacji będzie prognozowana przez nas wyższa inflacja bazowa oraz wzrost dynamiki cen żywności, podczas gdy przeciwny wpływ będzie miał spadek dynamiki cen paliw - tłumaczy Jakub Olipra.

I dodaje: - Na początku 2020 r. do zwiększenia inflacji dodatkowo przyczyni się prognozowana przez nas wyższa dynamika cen nośników energii, podczas gdy coraz wolniejsze tempo wzrostu cen żywności będzie miało przeciwny efekt. Nasza prognoza zakładająca stopniowy spadek inflacji od II kw. 2020 r. jest spójna z naszym scenariuszem zakładającym stabilizację stóp procentowych w Polsce przynajmniej do końca 2020 r.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • elo 05.10.2019

    W tym rządzie dynamicznie rosną tylko ceny i kolejne podatki . przestało opłacać się kształcić , pracować , awansować na wyższe stanowiska, wykonywać ciężkie zawody . Aktualnie młody narybek zarabia tyle samo co brygadzista , bo młody nie płaci PITu a , brygadzista z wieloletnim doswiadczeniem jest łojony . Ceny rosną niewspółmiernie do inflacji , wręcz galopują . Jedyna opcja to Konfederacja . bo tylko Konfederaci mają jedyny program , którzy ma ręce i nogi. Programy 4 pozostałych partii to jedynie licytacja kto rozda więcej z nieswojej kieszenii . Rozdać głośno , zabrać po cichu.

  • M.J. 25.09.2019

    Nie chcę żyć w moim kraju rządzonym tak beznadziejnie . To kraj niesprawiedliwości. Dzieli się naród na tych którym się daje i pozostałą część społeczeństwa której funduje się tylko drożyznę.Co z obietnicą podwyższenia kwoty wolnej od podatku.Zapomnieliście władzo. Wyższa kwota wolna od podatku to korzyści dla wszystkich uczciwie pracujących lub tych którzy wypracowali sobie emerytury ciężką pracą .Takie rządy to ja mam gdzieś,ta drożyzna mnie dobija ,jedyny plus to schudłam od wiosny 6 kg .Często muszę rezygnować z zakupu ze względu na ceny. Przy takiej faktycznej inflacji( nie tej jaką podaje rząd) zjadane są nasze oszczędności. To ważne ! walczmy o: WYŻSZĄ KWOTĘ WOLNĄ OD PODATKU

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.