12.08.2016/15:59

W lipcu ceny żywności w sklepach spadły o 1 proc. - raport GUS

Według danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,3% (w tym towarów – o 0,7%, przy wzroście cen usług – o 0,5%).

W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 1,0%) oraz odzieży i obuwia (o 3,1%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,26 p. proc. i 0,17 p. proc. Podwyżki opłat w zakresie rekreacji i kultury (o 1,5%) oraz związanych z mieszkaniem (o 0,1%) podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,10 p. proc. i 0,02 p. proc.

Ceny żywności obniżyły się w lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,1%, wobec wzrostu o 0,2% w czerwcu br. Najbardziej potaniały warzywa (o 11,6%) i owoce (o 1,7%). Mniej niż w czerwcu br. konsumenci płacili za mąkę (o 0,4%) oraz pieczywo (o 0,1%).

Ceny artykułów w grupie „mleko, sery, jaja” utrzymały się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu (w tym ceny serów i twarogów nie uległy zmianie, przy obniżce cen mleka – o 0,2%, jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych – o 0,1%, i wzroście cen jaj – 0,4%).

W lipcu br. podrożało mięso (przeciętnie o 1,1%, w tym mięso wieprzowe – o 2,7%, mięso drobiowe – o 0,8%, wędliny – o 0,7%, przy cenach mięsa wołowego i cielęcego utrzymujących się na tym samym poziomie co w czerwcu br.). Podrożały ryby i owoce morza (o 0,9%), ryż (o 0,7%) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,6%).

Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili również za tłuszcze zwierzęce oraz czekoladę (po 0,5%), cukier (o 0,2%), a także tłuszcze roślinne (o 0,1%).

W lipcu br. ceny napojów bezalkoholowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

Obniżyły się ceny wód mineralnych lub źródlanych (o 0,4%) oraz kawy (o 0,3%). Więcej niż w czerwcu br. płacono za soki owocowe i warzywne (o 0,7%), kakao i czekoladę w proszku (o 0,3%) oraz herbatę (o 0,1%).

W lipcu br. napoje alkoholowe potaniały o 0,1%. Ceny wyrobów tytoniowych wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2%.

W lipcu br., w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,8%, a odzieży – o 3,0%. Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły przeciętnie o 0,1%.

Zanotowano nieznaczny wzrost opłat za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii o 0,1%. Więcej niż w czerwcu br. płacono za wywóz śmieci (o 0,3%) oraz zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne (po 0,2%). Nie zaobserwowano zmian w opłatach za najem mieszkania.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.