20.06.2018/16:04

W maju mocno spadały ceny produktów rolnych

GUS opublikował dane na temat cen skupu produktów rolnych w maju 2018 r. Wskazały one na szeroki zakres spadku cen w ujęciu rocznym.

Jak wskazują eksperci Credit Agricole Bank Polska na szczególną uwagę zasługuje pierwszy od września 2016 r. spadek cen skupu mleka w ujęciu rocznym (-1,8 proc. r/r).

Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą w III kw. 2017 r. światowy rynek mleka wszedł w spadkową fazę cyklu. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku cen produktów mlecznych, a konsekwencji cen skupu mleka, będzie wyższa podaż mleka ze strony UE – komentuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

W danych na uwagę zasługuje również dalszy spadek cen skupu trzody chlewnej (-19,6 proc. r/r) związany z silną odbudową pogłowia świń w UE przy jednoczesnym wyraźnym zmniejszenie popytu na wieprzowinę w Chinach.

Obniżenie cen w ujęciu odnotowano także w przypadku większości gatunków zbóż. - Uważamy, że w kolejnych miesiącach w kierunku wzrostu cen zbóż będzie oddziaływać obniżenie ich światowych zapasów, a także lokalnie niższa podaż ziarna z uwagi na suszę – wskazuje Jakub Olipra.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.