20.02.2021/12:00

W pandemii rośnie znaczenie zdrowej diety [BADANIE]

Z badania europejskiej organizacji EIT Food wynika, że ponad 30 proc. konsumentów w Polsce i w Europie w wyniku pandemii zamierza częściej kierować się zdrowiem przy wyborze produktów żywnościowych. Podobny odsetek planuje unikać niezdrowych dodatków w jedzeniu, jak m.in. konserwanty oraz częściej wykorzystywać dietę w kontroli swojej wagi.

Z badania EIT Food wynika, że w związku z pandemią wzrośnie zarówno znaczenie zdrowotności produktów, jak i ich dostępność cenowa. Odpowiednia zawartość składników odżywczych żywności stanie się jeszcze ważniejsza dla ok. 34 proc. Europejczyków, w tym dla 32 proc.

Polaków. Jednocześnie jedna trzecia mieszkańców Europy przyznaje, że Covid-19 zwiększy znaczenie dostępności cenowej produktów żywnościowych, a 28proc. twierdzi że w przyszłości będzie starać się wydawać na jedzenie najmniej jak to możliwe. 

- Pandemia podkreśliła dwa przeciwstawne trendy, obecne już wcześniej na rynku żywności. Z jednej strony, wzrosło znaczenie ceny, którą i tak klienci kierowali się przy zakupie. Nie można się temu dziwić, szczególnie, że obecna sytuacja dotyka finansowo wiele osób. Z drugiej strony, to co jemy ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, codziennego funkcjonowania, wydajności i odporności. Dlatego znaczna część z nas woli wydać trochę więcej na żywność lepszej jakości. Jako producenci ekologicznych produktów, widzimy, że skłonność do kupowania żywności wolnej od niepotrzebnych składników i bogatszej w te odżywcze zdecydowanie rośnie - mówi Łukasz Gębka, prezes Farmy Świętokrzyskiej.

W obecnej sytuacji rośnie znaczenie jedzenia ze względu na to, że więcej czasu spędzamy w domu, a dostęp do rozrywek i przyjemności jest ograniczony – twierdzą eksperci EIT Food.

W efekcie 23 proc. respondentów z Europy uważa, że w wyniku pandemii częściej będzie wybierać jedzenie, które po prostu sprawia im radość. Z kolei 30 proc. zamierza bardziej dbać o różnorodność potraw.

Zwiększa się także znaczenie wiedzy na temat żywności, zarówno tej dotyczącej zdrowotności jak i gotowania – takiego zdania jest niemal jedna czwarta zapytanych Europejczyków. Dodatkowo 27 proc. po pandemii chciałoby mieć więcej czasu na gotowanie, a 22 proc. uważa, że coraz ważniejsze jest posiadanie dobrych sprzętów i akcesoriów kuchennych. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także