30.10.2019/14:30

W Polsce i Europie szybko rośnie poziom recyklingu opakowań szklanych

W 2017 r. poziom recyklingu opakowań szklanych w Polsce wyniósł 62,49 proc. To wzrost o 9,65 proc. w skali roku – jeden z najwyższych w Europie. Jednak do europejskiej średniej, wynoszącej 76 proc., sporo nam jeszcze brakuje.

Najnowsze dane branżowe – opublikowane przez Europejską Federację Opakowań Szklanych (FEVE) – dają powody do optymizmu. Większość z 30 miliardów zebranych opakowań szklanych wróci do wanny szklarskiej jednej ze 160 europejskich hut szkła, co sprawia, że przemysł produkcji opakowań szklanych wpisuje się w dobrze funkcjonującą gospodarkę o obiegu zamkniętym.

– Wysoki, bo 76 proc. wynik w Europie pokazuje, że gospodarka o obiegu zamkniętym w przypadku opakowań szklanych sprawdza się i funkcjonuje coraz lepiej. Szkło to materiał permanentny, który można bez końca poddawać recyklingowi i produkować nowe opakowania, zachowując jakość szkła niezależnie od tego, ile razy jest przetworzone. Jednocześnie wierzymy, że kraje, takie jak m.in.: Polska, biorąc pod uwagę potencjał wzrostu gospodarczego, mogą zrobić jeszcze więcej i zdecydowanie polepszyć swoje wyniki – mówi Adeline Farrelly, sekretarz generalny FEVE.

Recykling szkła umożliwia przemysłowi opakowań szklanych radykalne zmniejszenie śladu środowiskowego poprzez oszczędzanie energii i surowców, a także przyczynia się do utrzymania 125 tys. miejsc pracy w Unii Europejskiej. Huty szkła dostarczają ponad połowę swoich produktów w promieniu 300 km, z kolei ponad 70 proc. surowców pokonuje trasę krótszą niż wspomniane 300 km, co również przyczynia się do ochrony środowiska poprzez zoptymalizowany transport.

W czołówce najlepszych europejskich państw pod względem recyklingu szkła są Szwecja, Belgia, Dania, Austria, Szwajcaria i Słowenia z ponad 90 proc. wskaźnikiem, a tuż za nimi plasują się kolejne kraje, takie jak Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia i Luksemburg, osiągające wysoki, ponad 80 proc. wynik. W Polsce wykorzystano i przetworzono blisko 1,2 mln ton szkła – to wzrost o 0,80 proc. w porównaniu do 2016 r. Natomiast recyklingowi poddano 742 tys. ton. Daje to wzrost rzędu 9,65 proc. w porównaniu do 2016 roku i poziom 62,49 proc. przetworzonych ponownie butelek i słoików.

– Ogromnie cieszy nas tak duży postęp w zakresie recyklingu opakowań szklanych w Polsce, jeden z najwyższych w Europie. To pokazuje, że prowadzone przez Friends of Glass Polska działania edukacyjne odnoszą pożądany skutek, a wzrost świadomości ekologicznej jest coraz większy. 19 listopada startujemy z III edycją naszego projektu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska, który rozpocznie się od konferencji i warsztatów dla 150 nauczycieli, którzy w oparciu o otrzymane materiały dydaktyczne oraz wiedzę będą pracowali z uczniami w swoich szkołach i przedszkolach – informuje Barbara Maciałczyk, marketing manager w Ardagh Group, reprezentująca Friends of Glass.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.