21.03.2017/12:24

W Polsce sieci tracą rocznie ponad 1 mld dol. w wyniku kradzieży

Jak pokazuje „Światowy raport o kradzieżach w handlu detalicznym”, straty wynikające ze zwykłych ludzkich pomyłek to zaledwie 5 proc. wszystkich uszczerbków ponoszonych przez operatorów sieci handlowych. Źródłem 95 proc. strat sieci handlowych są kradzieże.

W latach 2013-2014 światowy handel stracił ponad 128,5 mld dol., co odpowiada 1,29 proc. globalnej wartości sprzedaży. Najgorzej sytuacja wygląda w Ameryce Łacińskiej, najlepiej w Europie, gdzie straty są znacząco niższe od średniej na świecie – wynoszą 1,13 proc. W Polsce, która znalazła się na 11. miejscu wśród 24 badanych krajów, w latach 2013-2014 sięgnęły one 1,09 proc. wartości sprzedaży, co plasuje nas na 6. miejscu w europejskim rankingu. Działający na naszym rynku operatorzy rocznie tracą nieco ponad miliard dolarów.

Aż 95 proc. zdarzeń prowadzących do utraty zysków to u nas kradzieże, za które niemal w połowie (46 proc.) odpowiadają klienci. Niezbyt godni zaufania są też pracownicy, dopuszczający się 34 proc. tego typu przestępstw, a niechlubną listę zamykają dostawcy (14 proc.).

Udział strat w wartości sprzedaży maleje, co ma związek z rosnącą świadomością przedstawicieli sieci handlowych, którzy (w obliczu słabnącej rentowności) starają się uszczelniać systemy zabezpieczeń. Najpopularniejsze systemy zabezpieczeń to anteny, bramki detekcyjne, etykiety, klipsy i pudełka zabezpieczające bądź zamykane gabloty.

Raport ponadto mówi o tym, że najwyższe straty globalnie notują dyskonty (2,65 proc. wartości sprzedaży), apteki i drogerie (2,17 proc.) oraz sklepy z artykułami i wyposażeniem dla biur (1,6 proc.). Główna przyczyna to łatwość dalszej odsprzedaży skradzionych artykułów. Wiadomo też co nieco na temat złodziei: 35 proc. z nich to osoby od 18. do 30. roku życia, a 30 proc. nieuczciwych klientów ma 30-45 lat. (AU)

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.