14.08.2018/13:50

Kraj mlekiem płynący.... W Rosji powstała pierwsza franczyza sklepów z serami

Jeden z największych producentów sera koziego w Rosji uruchomił pierwszą sieć franczyzową oferującą nabiał. Planuje się, że w ciągu pięciu lat na terenie kraju będzie działać około 100 sklepów pod szyldem Syrnaja Ławka, co w wolnym tłumaczeniu może brzmieć jako Serowy Kram.

To pierwszy specjalistyczny projekt detaliczny w Rosji zakrojony na szeroką skalę. Właścicielem tej franczyzy jest holding rolniczy Lukoz, jeden z największych producentów koziego mleka w Rosji.

Jak donosi dziennik „Kommersant”, w ciągu najbliższych pięciu lat pojawi się około 100 sklepów – 80 proc. z nich ma działać w oparciu o system franczyzowy.

Operator sieci planuje, że w sklepach pod szyldem Serowy Kram będą dostępne produkty nabiałowe z krowiego, koziego o owczego mleka. Za rozwój tego projektu odpowiada mleczarnia z republiki Mari El, która znajduje się na terenie Federacji Rosyjskiej.

To producent jogurtów, kefiru, śmietany i innych produktów mlecznych m.in. pod marką Kozimel (należy do holdingu rolniczego Lukoz, właściciela franczyzy Serowy Kram). Obecnie pod tym szyldem działa już osiem sklepów, w tym sześć należy do franczyzobiorców. Do końca tego roku liczba działających sklepów ma wzrosnąć do 14.

W dalszych planach franczyzodawcy jest rozbudowa partnerskiej sieci sklepów w innych regionach kraju, m.in. w republice Baszkiria, Czuwaszja, Tatarstan, a także w obwodzie kirowskim, samarskim, saratowski i niżniegorodskim.

W ocenie Anny Rożdestwienskoj, eksperta branżowego serwisu franshiza.ru, to unikatowy projekt detaliczny, co daje podstawę sądzić, że zainteresowanie franczyzą Serowy Kram będzie duże. Podobnego zdania jest też Irina Bołotowa, konsultant w firmie Jos De Vries The Retail Company.

Eksperci są zgodni, że franczyza specjalistycznych sklepów spożywczych to trend ostatniego roku. Największe sieci spożywcze wypychają „nie sieciowych” detalistów. Jednocześnie rośnie podaż lokali pod wynajem formatu street retail, właścicieli których rozglądają się za ciekawymi projektami handlowymi.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.