16.03.2023/10:54

W świecie handlu zachodzą głębokie zmiany. Jak branża handlowa radzi sobie z kryzysem? Podziel się swoją opinią!

Od kilku lat handel staje przed wciąż nowymi wyzwaniami, które przewracają dotychczasowe strategie i prognozy do góry nogami. Takie tempo zmian wymaga od firm elastycznego podejścia, a także przeformułowania dotychczasowych sposobów myślenia o samym biznesie i podejścia do klientów.

Z dzisiejszej perspektywy poprzednia dekada wydaje się okresem spokoju, choć przecież zmian w handlu nie brakowało. Jednak gdy w 2020 roku rozpoczęła się globalna pandemia COVID-19, nikt nie był przygotowany na tak radykalny wstrząs. Do dziś walczymy ze skutkami pandemii, która miała mniej lub bardziej bezpośredni wpływ na każdy aspekt gospodarki – w tym także handel. Jednocześnie zmienili się konsumenci i ich zwyczaje, a zmiany wywołane pandemią są trwałe i praktycznie nieodwracalnie. Wraz ze wzrostem kanału e-commerce w większości kategorii tradycyjny handel, jaki znaliśmy wcześniej, musiał się znacząco przeobrazić, aby przetrwać.

Gdy już myśleliśmy, że podnosimy się po dwóch latach walki z pandemią i jej efektami, musieliśmy zmierzyć się z kolejnym dramatycznym kryzysem, tym razem inwazją Rosji na Ukrainę, a co za tym idzie z niestabilną sytuacją międzynarodową zarówno pod względem politycznym, jak i ekonomicznym. I znów firmy handlowe stają przed kolejnymi wyzwaniami – kryzysem uchodźczym, inflacją, zerwanymi łańcuchami dostaw, zaburzeniami na światowym rynku żywności, a także z coraz droższym finansowaniem inwestycji. Rosnące drastycznie koszty prowadzenia działalności dodatkowo destabilizują rynek. Mimo to nie mamy do czynienia z pełnoskalowym kryzysem gospodarczym, można raczej mówić o spowolnieniu wzrostu. W UE i USA stopa inflacji zaczyna spadać, a i w Polsce, choć szczytu jeszcze nie minęliśmy, nastroje konsumenckie się poprawiają,  

To nie wszystko: handel musi znaleźć odpowiedź na kwestie ochrony środowiska i wdrażać strategie zrównoważonego rozwoju. Doszliśmy do punktu, w którym brak działań oznacza jeszcze większy kryzys w przyszłości. Dodajmy wchodzące cały czas nowe technologie – świat digital, social media, sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość, VR, metaverse czy automatyzacja oraz trendy demograficzne. Jak handel odpowiada na te wszystkie wyzwania?

Jeśli chcesz podzielić się swoją opinią, a jednocześnie dowiedzieć się, jakie działania podejmują firmy handlowe na całym świecie, zapraszamy do udziału międzynarodowym badaniu, realizowanym wspólnie z World Retail Congress pt. „Handel i przywództwo w niezwyczajnych czasach".

Głównym celem badania jest zebranie informacji z całego świata na temat sytuacji w handlu detalicznym oraz wyzwań i możliwości, przed którymi stoją obecnie firmy z tej branży. Wyniki zostaną zaprezentowane na World Retail Congress w Barcelonie (25-27 kwietnia 2023 r.).

Jeśli pracujesz na stanowisku kierowniczym w firmie handlowej, prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety, dostępnej pod tym linkiem: https://qanda.nl/WRCglobalresearch.

Państwa wkład będzie miał wielkie znaczenie dla oceny perspektyw w sektorze detalicznym. Ankieta jest otwarta do 24 marca br.

Projekt jest realizowany w ramach Ebeltoft Group, sieci firm zajmujących się doradztwem dla handlu – polskim członkiem tej grupy jest agencja badawcza Inquiry.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także