03.08.2016/14:43

W tym roku produkcja mleka wzrośnie

Polska jest obecnie piątym producentem mleka w Unii Europejskiej. W 2015 roku funkcjonowało w naszym kraju 177 przedsiębiorstw mleczarskich, z czego 70 proc. stanowiły spółdzielnie. Wśród tych przedsiębiorstw dominują małe i średnie podmioty - podaje Polska Izba Mleka (PIM).

W zeszłym roku Polska wyprodukowała 12,6 mld litrów mleka, a wielkość skupu, która wynosiła ponad 10,5 mld litrów, stanowiła ok. 83 proc. łącznej produkcji mleka. Szacuje się, że w 2016 roku produkcja mleka wzrośnie do ok. 12,8 mld litrów.

Z danym PIM wynika, że procesy restrukturyzacyjne, które prowadzą do poprawy efektywności produkcji mleka sprawiły, że w latach 2012-2014 łączna sprzedaż w branży mleczarskiej wzrosła o 13,21 proc. (z 26,5 mld zł do 30 mld zł). Przekłada się to na wysoki poziom zatrudnienia w tej branży, oscylujący wokół 33 tysięcy osób.

Na rynki Unii Europejskiej i krajów trzecich jest eksportowane ponad 30 proc. produkcji mleczarskiej. Dominuje eksport do krajów UE takich jak Niemcy, Włochy, Francja, Holandia, Belgia, Hiszpania, Czechy czy Wielka Brytania. Pozostała część eksportu jest wysyłana głównie do Azji i Afryki m.in. Chin, Algierii, przed embargiem również na rynek Federacji Rosyjskiej. W pierwszej połowie 2015 roku udział eksportu bezpośredniego w łącznej sprzedaży mleczarni wyniósł 14,8 proc. 

Jak oceniają eksperci PIM, skutkiem pogarszającej się koniunktury na światowym rynku były niskie ceny zbytu i skupu mleka. Wpłynęło to na poprawienie się rentowności przetwórstwa mleka i produkcji serów, która w 2014 roku pogorszyła się z powodu wysokich kosztów surowcowych. Pomimo prawie 10 proc. spadku wartości sprzedaży przemysłu mleczarskiego w 2015 roku, łączny zysk brutto wzrósł o prawie 12 proc., czyli do 451 mln zł.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.