17.12.2020/09:07

W zakładach mięsnych Agro-Handel nie było nieprawidłowości

Inspekcja Weterynaryjna odpiera zarzuty AgroUnii dotyczące nieprawidłowości w zakładach mięsnych w Wielkopolsce. Kontrola nie potwierdziła  żadnych zarzutów – donosi topagrar.pl.

Działacze AgroUnii na początku miesiąca zablokowali dwa transporty świń, które przez granicę niemiecką zmierzały do zakładów mięsnych Agro-Handel w Mościszkach. Rolnicy twierdzili, że do Polski przyjechały świnie, które są przerośnięte oraz nie mają stosowanych dokumentów. Ich zdaniem zwierzęta były także transportowane w nieprzepisowych warunkach. Takie informacje zostały już wcześniej zdementowane przez właścicieli firmy. Teraz do sprawy ustosunkował się na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa Bogdan Konopka Główny Lekarz Weterynarii, który zdecydowanie zaprzeczył tym zarzutom.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że 3 grudnia 2020 roku została przeprowadzona kontrola dwóch środków transportu przewożących świnie rzeźne pochodzące z terenu Niemiec.

- Okazało się, że jest to wszystko pod kontrolą. Dokumentacja była właściwa, a zwierzęta oznakowane. Rolnicy twierdzili, że zwierzęta są przerośnięte. Sprawdziliśmy wagę. Nie były przerośnięte. Powierzchnia ładunkowa była właściwa do ich transportu. Jestem dumny, że nie doszukano się żadnych niedociągnięć - mówił Konopka.

Podczas kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w dokumentacji transportowej (świadectwo zdrowia, dziennik podróży, zezwolenie dla przewoźnika, świadectwa zatwierdzenia dla środków transportu). Nie stwierdzono zwierząt nienadających się do transportu, ani innych nieprawidłowości w transporcie zwierząt. Zwierzęta były przewożone w warunkach odpowiednich dla gatunku, miały możliwość swobodnego poruszania się oraz zapewniony komfort termiczny.

Główny Lekarz Weterynarii wyjaśnił wszystkie przemieszczane zwierzęta są umieszczane systemie informatycznym TRACES. Umożliwia on śledzenie przesyłki z miejsca wyjazdu do miejsca przeznaczenia. Są tam wszelkie dane jak w świadectwie zdrowia.

Więcej na topagrar.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także