11.02.2019/09:58

Walentynki a kieszenie Polaków. Na prezenty przeznaczymy średnio 90 zł

W tym roku każdy Polak, który będzie obchodził Walentynki, wyda z tej okazji około 90 zł - wynika z badań Barometru Providenta.

Wyniki cyklicznego badania Barometr Providenta wskazują, że w tym roku Walentynki planuje obchodzić 39 proc. Polaków. Najpopularniejszymi prezentami dla drugiej połówki będą kwiaty i słodycze. Chętnie spędzimy też walentynkowy wieczór na romantycznej kolacji. Średnio na święto zakochanych wydamy 90 zł. Jednocześnie połowa z nas deklaruje, że 14 lutego jest zwykłym dniem.

Z badania Barometr Providenta wynika, że mniej niż połowa Polaków zamierza obchodzić tegoroczne Walentynki. W szczególnym świętowaniu tego dnia przodują mieszkańcy woj. lubuskiego - aż 49 proc. respondentów z tego regionu wskazało, że planuje obchodzić święto zakochanych. Mniejsze znaczenie 14 lutego ma dla mieszkańców woj. małopolskiego – tam tylko 21 proc. osób planuje coś specjalnego na tegoroczne Walentynki.

- Dzień zakochanych chętniej celebrują kobiety – deklaruje tak aż 42 proc. z nich, ale 36 proc. mężczyzn przyznaje, że też planuje obchodzić to święto – mówi Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska.

– Walentynki to też ważny dzień dla młodych ludzi. 58 proc. osób w wieku 15-24 lata i aż 62 proc. osób do 34. roku życia zamierza tego dnia powiedzieć bliskiej osobie o swoich uczuciach do niej – dodaje Karolina Łuczak.

Święto zakochanych planuje obchodzić co druga osoba z wyższym wykształceniem i tylko co czwarta z podstawowym lub zawodowym – wynika z badania Barometr Providenta.

Uczestnicy badania odpowiedzieli, że planują tradycyjnie obchodzić Walentynki. Co czwarty z nich przygotuje kolację. Częściej to kobiety (38 proc.) stawiają na sprawdzoną od lat receptę na udany związek – „przez żołądek do serca”. Jedną z najczęściej wskazywanych form celebrowania dnia zakochanych jest obdarowanie prezentem. Ponad 20 proc. Polaków kupi ukochanej osobie słodycze (23 proc.) lub kwiaty (21 proc.). Jedynie 5 proc. badanych wyśle wybrance lub wybrankowi kojarzoną z tym świętem kartkę walentynkową.

Obchody Walentynek różnią się w zależności od regionu Polski. Mieszkańcy województwa dolnośląskiego przygotują kolację, pary z lubuskiego obdarują się słodkościami, a zakochani z województwa zachodniopomorskiego, częściej niż inni mieszkańcy Polski, pójdą do kina.

Uczestnicy badania Barometr Providenta zadeklarowali, że na Walentynki wydadzą średnio 90 zł. Co czwarta osoba planująca obchody święta zakochanych, przeznaczy na ten cel od 51 do 100 złotych. Jednocześnie 62 proc. wszystkich respondentów odpowiedziało „tak” na pytanie, czy otrzymali kiedykolwiek prezent na Walentynki. Jak się okazało, upominki częściej otrzymywały panie (70 proc.) niż panowie (55 proc.).

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Ewelina513 11.02.2019

    Ja uwielbiam święto zakochanych i obchodzę je każdego roku :) w tym roku z moim ukochanym na walentynki wyjeżdżamy do Ustki na kilka dni. Nocleg już zarezerwowaliśmy w Hotelu grand lubicz, myślę że to fajna opcja na obchodzenie tego szczególnego dnia w roku. Co do hotelu to widziałam że całkiem fajnie wygląda

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.