22.11.2018/10:56

Wartość światowych fuzji i przejęć w 2017 roku wyniosła ponad 3 biliony dolarów

Globalny rynek fuzji i przejęć (M&A) notuje rekordowe wyniki. Biorąc pod uwagę zmiany modeli biznesowych firm, niskie stopy procentowe oraz dobrą koniunkturę gospodarczą, aktywność transakcyjna jest od kilku lat wysoka i nie powinna zmniejszyć się również w przyszłych latach. Według raportu „The beginning of a new M&A season. Future of a deal”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, w kręgu dużego zainteresowania inwestorów na świecie już od kilku lat znajdują się sektory takie jak: TMT, energetyka, FMCG a także branża finansowa i obszar ochrony zdrowia.

W 2017 roku na globalnym rynku fuzji i przejęć przeprowadzono 49 612 transakcji o łącznej wartości 3,1 bilionów dolarów. W niektórych sektorach gospodarki istnieje wiele powodów do przejmowania spółek, szczególnie w branży TMT (technologia, media i telekomunikacja), ochrony zdrowia i opieki medycznej oraz sektora energetycznego. Atrakcyjne są również sektor finansowy oraz FMCG. Rynkowi M&A sprzyjają korzystne warunki uzyskania kredytów, mocne salda gotówkowe firm czy wzrostowy cykl koniunkturalny. Światowy rynek fuzji i przejęć jest wspierany również przez presję na procesy dezinwestycyjne firm, poszukiwanie efektów synergii i wysoki kurs dolara.

– W ostatnich latach firmy na szeroką skalę przeprowadzały transakcje M&A. Sprzyjały im dobra koniunktura w światowej gospodarce, niskie stopy procentowe, przekładające się na korzystne warunki finansowania dłużnego, czy rekordowe poziomy rezerw gotówkowych możliwych do przeznaczenia na inwestycje – mówi Mirosław Pazur, Dyrektor w dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

Warto również podkreślić, że w 2017 roku transakcje M&A dokonywane pomiędzy podmiotami pochodzącymi z różnych krajów (tzw. transakcje cross-border) wyniosły około 970 miliardów dolarów, co stanowiło ponad 31 proc. wartości wszystkich transakcji na światowym rynku fuzji i przejęć. Najbardziej aktywnym „korytarzem transakcyjnym” był ten pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą, gdzie wartość transakcji fuzji i przejęć typu cross-border wyniosła 207 miliardów dolarów. Znacząca aktywność transakcyjna występowała również na linii Japonia-Europa oraz Chiny-Europa.

– Wysoce aktywne były również fundusze Private Equity. Wartość transakcji z ich udziałem była w ubiegłym roku najwyższa od czasu ostatniego kryzysu finansowego i wyniosła 467 miliardów dolarów, co stanowi 28 proc. wzrost w stosunku do roku 2016 i wysoki 15 proc. udział w całkowitej globalnej wartości transakcji M&A – zaznacza Kamil Kucharczyk, Wicedyrektor w dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

Ważnym elementem kształtującym wartość światowego rynku fuzji i przejęć są także dezinwestycje, które w 2017 roku osiągnęły wartość 472 miliardów dolarów, najwięcej od dekady. Według ostatnich badań Deloitte, aż 70 proc. firm planuje sprzedaż swoich podmiotów zależnych w nadchodzących 2 latach działalności. Ponad połowa firm przyznaje, że dezinwestycje stają się jednocześnie coraz trudniejsze, a kupujący wymagają przygotowania wysokiej jakości materiałów przedstawiających informacje na temat przejmowanych podmiotów.  

Innowacje napędzają rynek M&A

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.