18.10.2020/20:09

Waży się los wegańskich burgerów i jogurtów. Będą nielegalne?

Wegańska jajecznica, wegetariański smalec i wegeburger? Niekoniecznie. Nowe przepisy mogą zakazać stosowania terminów związanych z mięsem w odniesieniu do produktów pochodzenia roślinnego. Parlament Europejski ma głosować w przyszłym tygodniu nad dyrektywą, która może wycofać wegetariańskie burgery z półki i sprawić, że staną się "nielegalne".

Parlament Europejski rozważa dwie poprawki, które zabraniałyby używania nazw mięsnych i mlecznych w odniesieniu do żywności pochodzenia roślinnego. To oznacza koniec określeń takich jak „wegańska kiełbasa” lub „jogurt”. Poprawki te należą do jednego z trzech dokumentów składających się na gigantyczną reformę wspólnej polityki rolnej, w szczególności obejmującej sposoby wprowadzania produktów do obrotu.

Przemysł mięsny i mleczarski argumentuje, że używanie takich terminów wprowadza klientów w błąd. Nacisk na zakazanie tradycyjnych terminów, takich jak burgery wegetariańskie, które istnieją od dawna, pojawia się, gdy alternatywny rynek mięsny staje się coraz bardziej powszechny. Dzieje się tak również w czasie, gdy strategia Komisji Europejskiej od pola do stołu promuje zdrowszą i bardziej zrównoważoną żywność, co wydaje się potencjalnym zagrożeniem dla sektora mięsnego i mleczarskiego.

Posłowie PE są podzieleni w kwestii ograniczenia nazw żywności. Jest również bardzo prawdopodobne, że prawodawcy będą głosować nad bardziej „kompromisowymi” poprawkami w tej sprawie.

Producenci roślinnych zamienników argumentują, że przedstawione poprawki nie pomogą UE w przejściu na zdrowszy i bardziej zrównoważony system produkcji żywności. A takie cele stawia sobie UE w najbliższych latach.
 

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Inga G. 19.10.2020

    Mięso=morderstwo.
    Tyle.

  • Adam 19.10.2020

    Masło orzechowe poza kontrolą! XD

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także