12.10.2020/15:48

We wrześniu ustabilizowała się odwiedzalność galerii handlowych

Według danych Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH) odwiedzalność obiektów handlowych we wrześniu utrzymała się na podobnym poziomie jak w sierpniu br. i wyniosła średnio 81 proc. ubiegłorocznej.

Miesięczne zestawienie danych PRCH Daily Footfall Index pokazuje, że w ciągu jednego handlowego, wrześniowego dnia każde centrum handlowe odwiedziło średnio 10,9 tys. osób. To niewielki spadek w stosunku do sierpnia - o 0,5 tys., czyli o 1 punkt procentowy. Dotąd PRCH obserwowała regularny wzrost odwiedzalności w galeriach z miesiąca na miesiąc. 

Wrześniowe rezultaty są zróżnicowane. Małe i średnie obiekty handlowe notowały w pierwszym miesiącu roku szkolnego lepsze wyniki o kilka punktów procentowych, a  nieruchomości handlowe o dużej oraz bardzo dużej powierzchni rejestrowały nieco niższą odwiedzalność. Rozbieżności widać również w podziale na regiony. Według PRCH Daily Footfall Index, we wrześniu, najwięcej klientów powróciło do galerii w regionach centralnym i południowo-zachodnim. Tam odwiedzalność utrzymywała się na średnim poziomie 82 proc. ubiegłorocznej. Najsłabiej na tle innych części kraju wypadł region wschodni – zaobserwowano w nim średni footfall na poziomie jedynie 75 proc. ubiegłorocznego.

Co ciekawe, miesięczne wyniki odwiedzalności wyraźnie pokazują, że klienci najchętniej robią zakupy w weekendy. W soboty galerie notowały średnio 44 proc. wzrost liczby klientów w porównaniu z innymi dniami handlowymi. Rekordowy wynik zaobserwowano w tę, przypadającą na 26 września, kiedy to każde badane centrum handlowe odwiedziło średnio prawie 16 tys. osób, o ponad 5 tys. więcej niż w inne dni handlowe.

Opracowanie na podstawie PRCH Daily Footfall Index – wskaźnika ukazującego odwiedzalność w obiektach handlowych w ujęciu dziennym. Projekt powołany został do życia w wyniku kryzysu na rynku nieruchomości handlowych wywołanego przez pandemię COVID-19. Gromadzone dane pochodzą z 119 obiektów o łącznej powierzchni 4,28 mln m kw. GLA, stanowiącej 35 proc. rynku centrów handlowych w Polsce.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także