14.02.2020/09:18

WHO przysłała do Ministerstwa Zdrowia list popierający polski podatek cukrowy

Dr Paloma Cuchi, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia, przesłała do Ministerstwa Zdrowia list popierający wprowadzenie w Polsce opłaty od napojów słodzonych. Organizacja stoi na stanowisku, że jest to ważny element walki z otyłością i chorobami niezakaźnymi – informuje Forsal.

Zdaniem przedstawicielki WHO, złe odżywianie i otyłość to największe czynniki ryzyka i przyczyny przedwczesnej umieralności w Europie, a narzędzia fiskalne są w ostatnich latach powszechnie rozważane jako metoda poprawiania diety społeczeństw i są elementem polityki prozdrowotnej, rekomendowanym przez Światową Organizację Zdrowia.

Paloma Cuchi wskazała na przykłady licznych krajów, m.in. Finlandii, Francji, Meksyku, Portugalii, Węgier i Wielkiej Brytanii, w których za sprawą podatków nakładanych na niezdrowe jedzenie udaje się zachęcić przemysł do produkowania zdrowszej żywności, a tym także zmniejszyć spożycie takich produktów, jak słodzone napoje bezalkoholowe.

"Wpływ na zdrowie, jakiego należy się spodziewać, to zmiany w zachorowalności na próchnicę, na otyłość, szczególnie wśród dzieci, cukrzycę i inne choroby niezakaźne" – wylicza WHO.

Czytaj więcej na stronie forsal.pl

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • HK 17.02.2020

    Taaa... o zdrowie chodzi? Naprawdę? W WHO wiedzą, że dzwonią, tylko nie wiedzą, w którym kościele :).

  • agniecha malinka 14.02.2020

    Trwa wielka łapanka i próba wyłudzenia od obywateli pieniędzy na rządową propagandę.

  • uka 14.02.2020

    To ja ministrowi pokażę taki sam gest jak posłanka Lichocka pokazała wczoraj w Sejmie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.