10.12.2019/16:48

Większy nadzór nad artykułami rolno-spożywczymi. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw. Dokument został przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Znowelizowane przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2020 r.

Obecnie jakość handlowa żywności jest kontrolowana – w zależności od etapu obrotu – przez dwa organy: Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych  oraz przez Inspekcję Handlową. Minister rolnictwa i rozwoju wsi chce, aby nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych był przejrzysty i skonsolidowany.

Według projektu Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie kontrolować jakość handlową artykułów rolno-spożywczych na wszystkich etapach obrotu: produkcji, przetwarzania i dystrybucji. IJHARS będzie zajmować się kontrolą jakości handlowej produktów rolno-spożywczych, np. u producenta czy na giełdach żywności prowadzących sprzedaż hurtową oraz nadzorować jakość handlową takich artykułów w obrocie detalicznym, np. w sklepach i na bazarach oraz kontrolować żywność w placówkach gastronomicznych i działalność cateringową.

Rozwiązanie ma przyczynić się do lepszego nadzoru nad jakością żywności oraz skuteczniejszego eliminowania nieuczciwych praktyk w handlu nią. Ma zapobiec np. fałszowania żywności. W komunikacie podkreślono, ze powierzenie jednemu organowi kontroli nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych, umożliwi szybsze reagowanie na pojawiające się na rynku nieprawidłowości, a w rezultacie przyczyni się do efektywniejszego eliminowania produktów nie spełniających wskazanych na etykietach standardów jakościowych.

Przewidziano także wzmocnienie roli nadzorczej Głównego Inspektora Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wobec wojewódzkich inspektorów IJHARS.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.