21.02.2020/08:20

Wierzyciele Piotra i Pawła głosowali nad propozycjami układowymi. Wyniki w marcu

Dziś kluczowy dzień dla przyszłości Piotra i Pawła oraz planów rozwoju Spar Group w Polsce. Z samego rana w Poznaniu rozpoczęło się zgromadzenie wierzycieli poznańskiej sieci supermarketów. Redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl na miejscu.

Z punktu widzenia formalnego będzie to nie jedno zgromadzenie, lecz trzy - dla każdej z trzech spółek tworzących sieć handlową. Zgromadzenia odbywają się w Collegium Iuridicum Novum na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zgromadzenie wierzycieli spółki Grupa Piotr i Paweł rozpoczęło się o godz. 8.00. Kolejne zgromadzenia, wierzycieli spółek Piotr i Paweł S.A. oraz Piotr i Paweł Detal, zaplanowano na godziny, odpowiednio, 10.30 oraz 13.00.

Wierzyciele poszczególnych spółek podzieleni zostali na wiele grup interesu. Niektórym dostawcom sieci zaproponowano spłatę zaledwie 10 proc. długów, a innym nawet 100 proc.; banki mogą liczyć na odzyskanie nawet 40-50 proc. pieniędzy (jeśli dojdzie do zawarcia układu), a ZUS odzyskać może 100 proc. wierzytelności.

Z kolei zaproponowane terminy zaspokojenia wierzytelności w poszczególnych przypadkach wahają się od dwóch tygodni do 3 miesięcy od dnia wydania postanowienia o stwierdzeniu prawomocności postanowienia o zatwierdzeniu układu.

Tydzień temu Patryk Filipiak, prezes spółki Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja, czyli zarządcy sądowego spółek Piotr i Paweł, Piotr i Paweł Detal oraz Grupa Piotr i Paweł, komentował, że "inne propozycje układowe zwiększające poziom spłaty, nawet rozłożone w czasie" zostaną przez niego zaopiniowane negatywnie, gdyż w jego ocenie "nie będą możliwe do realizacji i sfinansowania".

Aktualizacja:

Wierzyciele - po burzliwych dyskusjach, szczególnie podczas zgromadzenia Piotr i Paweł S.A. - oddali swoje głosy. Wyniki poszczególnych głosowań poznamy dopiero w poniedziałek 2 marca. Wcześniej do sądu spływać jeszcze będą karty do głosowania przesłane pocztą. Szerzej o tym, co działo się podczas zgromadzenia wierzycieli, poinformujemy w kolejnym artykule.

Aktualizacja #2:
Link do nowego artykułu: "Dostawcy Piotra i Pawła próbują zbudować koalicję, by wywalczyć lepsze warunki układu".

Dodaj komentarz

9 komentarzy

 • Jurek z Barzin 28.02.2020

  Jako dostawca wolę aby padli. Już się szykuję na ściganie prezesa zarządu Krzaka. Będę go ścigał aż dopadnę gościa.

 • Dark 22.02.2020

  Robienie balonów z dostawców. Rozbój w biały dzień.
  Jaki jest problem, żeby bogaty południowo afrykański SPAR spłacił to zadłużenie, jeśli chce działać na aktywach PiP?

 • Analityk 22.02.2020

  A w Warszawie w flagowym EuroSpar bardzo słabe obroty takie jak w Piotr i Paweł w 2019r przy pustych pólkach i braku towaru, klienci nie kupili konceptu, Zarząd zdezorientowany i zaskoczony ze klientów nie ma w tak nowoczesnym supermarkecie byli pewni siebie ze w 3 miesiące wrócą do obrotów na poziomie 2016/2017 rok a tu brakuje w okolicach 50% , sklep jest mocno nie rentowny inwestycja w remont 10mln zł się nie zwraca inne sklepy pod logo Piotr i Paweł w Warszawie czy Poznaniu robią już po kilkaset tys miesięcznie i do mln daleko pomimo ze coś tam towaru rzucili klientów nie ma, obrotów nie ma! Są Starty
  Pan M. i Pan T. wraz z Panem J. się drapią po głowie bo mówili Afrykanerom ze wszystko ruszy szybko i będzie good biznes.
  Wierzyciele musicie jeszcze zaryzykować i dać kredyty kupieckie najlepiej na 60 dni to może jakoś to ruszy

 • Kubus z Poznania 22.02.2020

  Ja w sprawiedliwy wynik nie wierze!To jest wałek robiony w białych rękawiczkach ale bardzo dobrze ze wierzyciele pamiętają i pamiętać będą!
  Spar z RPA myślał ze wejdzie sobie do posprzatanego interesu jak gdyby nigdy nic bez spłacenie długów firmy która nabył za 1euro bo tak sobie to wymyśliła banda cwaniaczków, żeby budować tu sieć nie można zaczynać w taki sposób relacji z rynkiem!Nie zapłacą teraz zapłacą w warunkach zakupu towarów w kolejnych miesiącach bo będą mieć jedne z najgorszych na rynku .Jak chcą budować handel niech budują ale będzie im mega ciężko bo im się poprostu takie traktowanie należy!!!W Polsce w biznesie trzeba się również szanować i mieć pokorę jak się jest nowym graczem o czym ktoś myśląc ze jest duży w Afryce kompletnie zapomniał, efekt będzie taki ze nic z tego Spara w. Polsce nie będzie a pierwsze dowody już na to są!

 • MM 21.02.2020

  Coś poszło nie pomyśli PiP i trzeba zamieść pod dywan brudy?

 • Pidżej 21.02.2020

  No i co? Jaki wynik? Jakieś rozstrzygnięcia?

 • Franek 21.02.2020

  A Pan Jakub K który jako dyrektor finansowy sieci PIP uzbierał ponad 300mln długu ucieszony i uśmiechnięty.

 • Abb 21.02.2020

  Tylko jak padną to nikt nic nie dostanie.

 • Marek 21.02.2020

  Nie padają i bankrutują ich poziom Hipokryzji tylko na to zasługuje

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.