01.06.2020/17:15

Wirtualne kasy fiskalne zmniejszą oligopol producentów i obniżą koszty podatników [OPINIA]

Wirtualne kasy fiskalne to mniejsza szara strefa i niższe koszty dla podatników. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla branży HoReCa. Wpływy do budżetu mogą być dzięki niemu większe nawet o 1,5 mld zł. Zmniejszy się też oligopol producentów urządzeń fiskalnych – oceniają Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

FPP i CALPE pozytywnie oceniają projekt Ministerstwa Finansów, dotyczący możliwości stosowania wirtualnych kas fiskalnych. Może to przynieść zmniejszenie szarej strefy, wzrost wpływów do budżetu państwa nawet o 1,5 mld zł rocznie – będzie też opcją niższych kosztów dla podatników. Należy podkreślić, że wirtualne kasy fiskalne to rozwiązanie nieobowiązkowe, które mogą wybrać podatnicy zobowiązani do rejestrowania przychodów – zwłaszcza w branży HoReCa. Wirtualne kasy fiskalne to autoryzowane oprogramowanie, które będzie tańsze niż tradycyjne urządzenia.

Wirtualne kasy fiskalne działają tak samo, jak tradycyjne – można je zainstalować na dowolnym urządzeniu, np. tablecie lub smartfonie. Zapewniają pełne bezpieczeństwo danych i są lepszą, bardziej nowoczesną opcją kas fiskalnych online. Każde oprogramowanie wirtualnych kas fiskalnych będzie musiało podlegać homologacji Głównego Urzędu Miar, podobnie jak kasy online. W czasie homologacji będą badane procesy wystawiania faktury, przesyłu do repozytorium Ministerstwa Finansów, zabezpieczeń, etc.

– Propozycja Ministerstwa Finansów to ważny krok dla dalszego uszczelniania systemu podatkowego i likwidacji szarej strefy. Przede wszystkim jednak pozwoli podatnikom na zastosowanie rozwiązania tańszego i wygodnego. Homologacja Głównego Urzędu Miar zapewni bezpieczeństwo i spójność systemu. Dzięki temu podatnik będzie miał do wyboru rozwiązania różnych producentów, co powinno obniżać ceny użytkowania i aktualizacji wirtualnych kas fiskalnych. Taka różnorodność wyboru już dawno powinna była zostać wprowadzona na polskim rynku – dotychczasowy oligopol istotnie wpływał na kształtowanie wysokich cen. To dobra zachęta dla firm działających w branży HoReCa do wyjścia z szarej strefy. Dlatego z gruntu nietrafione są argumenty podawane m.in. przez KIGEIT, mówiące o rzekomym zwiększeniu szarej strefy. Nie ma zasadnych argumentów na poparcie takiej tezy. Raczej wygląda to na lobbing pewnych sektorów zainteresowanych utrzymaniem oligopolu na rynku kas fiskalnych – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, wiceprezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Dodaj komentarz

2 komentarze

 • jojo 31.08.2020

  Firmy produkujące na ta chwile kasy fiskalne nie maja w tym żadnego interesu.
  To jest super opcja przepuście to przez gov lub oferty banków.
  Producenci kas straca pieniądze które tera zarabiają za darmo.
  Te urządzenie nie są tyle warte.

 • Oligopolek_1 04.06.2020

  Niskie koszty nabycia kasy softwerowej będą zachęcały do wszelkiego rodzaju fraudów a w szczególności emulowanie kasy i wydawanie wyglądających jak prawdziwe paragonów nie mówiąc o co bardziej kreatywnych przedsiębiorcach którzy sami zafiskalizują kasę na NIP konkurencji i naliczą gigantyczny podatek, którego i tak nikt nie zapłaci.
  To jest typowo polskie podejście jak coś za dobrze funkcjonuje to trzeba spie..ć patrz stadnina koni :(

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.