30.09.2016/15:32

Wkrótce pierwsze czytanie projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele

Już w przyszłym tygodniu odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Przypomnijmy, że pod projektem obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, który trafił na ręce marszałka sejmu 2 września złożyło swoje podpisy 518 220 osób. Zgodnie z ówczesną deklaracją marszałka Sejmu Markiem Kuchcińskim, pierwsze czytanie projektu w izbie niższej odbędzie się już w październiku. Nowe prawo może wejść w życie nawet na początku 2017 r.

Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlowej NSZZ "Solidarność", podkreślał, że szereg polityków, w tym najważniejsze osoby w państwie, popiera pomysł ograniczenia handlu w niedziele. - Wcześniej pozytywnie [do projektu] odnosił się prezes PiS Jarosław Kaczyński, również pani premier w kampanii wyborczej. A w kampanii wyborczej prezydenckiej osobiście miałem okazję pytać prezydenta Andrzeja Dudę o stosunek do takiej ustawy i też był pozytywny - powiedział szef sekcji handlowej "S".

Bujara przypomniał, że obywatelski projekt ustawy złożony w Sejmie nie jest pierwszą próbą wprowadzenia w Polsce ograniczenia handlu w niedziele. - To jest trzecie podejście i miejmy nadzieję, że ostatnie. Wszystko wskazuje na to, że ta ustawa wejdzie w życie jak najszybciej.

Zdaniem Bujary, osoby zatrudnione w sektorze handlu nie powinni obawiać się o swoje miejsce pracy, gdyż w sklepach brakuje rąk do pracy. - Osiem lat kryzysu spowodowało, że pracodawcy zaniżyli koszty osobowe, a więc dzisiaj pracownik jeden pracuje za trzech. Mało tego, widzicie państwo kolejki na kasach, kasy są obsadzone minimalnie, posiłkuje się w tej chwili pracownikami z Ukrainy. Dobra koniunktura, niskie bezrobocie i brak chętnych w handlu stwarza nam dobre warunku do wejścia w życie tej ustawy - ocenił szef handlowej "Solidarności", który jest również pełnomocnikiem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

Przedstawiony przez "Solidarność" pod koniec kwietnia 2016 r. projekt ustawy zakazuje w niedziele "handlu oraz wykonywania innych czynności sprzedażowych w placówkach handlowych", zaś w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę pozwala na tego typu czynności tylko do godz. 14.00.

Projekt przewiduje pewne odstępstwa od stosowania zakazu. Handlowymi niedzielami pozostaną: dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem; jedna przed Wielkanocą; niedziela przedwakacyjna (ostatnia niedziela czerwca); pierwsza niedziela lipca (początek wyprzedaży); ostatnia niedziela sierpnia (powrót do szkoły) oraz ostatnia niedziela stycznia (wyprzedaże). Ponadto część sklepów będzie mogła pracować o ile w tych placówkach handlowych, czynności sprzedażowe wykonywane będą wyłącznie przez przedsiębiorcę prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą. Zakaz handlu dotyczyć będzie natomiast franczyzobiorców i ajentów (to jedna z ostatnich poprawek wprowadzonych do projektu ustawy).

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Maciej 03.10.2016

    Proponuję wprowadzić zakaz otwierania kościołów w niedzielę - no może poza świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocnymi

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.