19.11.2018/12:20

Właściciel sieci Lidl i Kaufland planuje potężne inwestycje w rozwój

Grupa Schwarz, do której należą sieci Lidl i Kaufland chce zaciągnąć kredyty na co najmniej 300 mln euro, jednak w razie potrzeby operator nie wyklucza wyższej pożyczki. Firma podobno zasygnalizowała potencjalnym pożyczkodawcom, że ma nadzieję osiągnąć od 600 do 700 mln euro. Pierwsze transze mają wpłynąć na konta firmy jeszcze w listopadzie – informuje „Handel Extra” za „Lebensmittel Zeitung”.

Pozyskane fundusze mają zostać przeznaczone są na rozwój i finansowanie bieżącej działalności firmy. W tym roku finansowym Grupa Schwarz zaplanowała inwestycje w wysokości około 9 mld euro, gdy rok wcześniej było to 7 mld euro.

Część kapitału przeznaczona będzie na ekspansję Lidla w USA. Gdzie operator zarządza obecnie siecią 50 placówek, a wysokie koszty ekspansji i nietrafione lokalizacje spowalniają proces rozwoju sieci. Firma pracuje nad nową strategią rozwoju na rynku amerykańskim, jednym z elementów jest większa otwartość na akwizycje. Firma poinformowała właśnie o przejęciu sieci Best Market, której sklepy działają w Nowym Jorku i New Jersey.

Grupa Schwarz inwestuje również w modernizację i otwieranie sklepów w Niemczech i innych krajach europejskich. Firma otwiera sklepy w Hiszpanii, Polsce, Rumunii, a także na rynku Serbskim, który jest świeżym obszarem ekspansji niemieckiego operatora.

Ten rok firma planuje zakończyć z liczbą około 12 140 sklepów Lidla i Kauflandu, o 400 więcej niż na koniec poprzedniego roku finansowego.  W tym roku finansowym firma chce przekroczyć próg 100 mld euro przychodów. Oczekuje się, że zysk netto wyniesie około 1,9 mld euro. W 2017 r. grupa wygenerowała wynik netto w wysokości około 1,7 mld euro. Według jednego z analityków wysoki poziom inwestycji powinien prowadzić do dalszego wzrostu zadłużenia. Zadłużenie finansowe netto firmy wyniosło 17,3 mld euro na koniec poprzedniego roku budżetowego, co oznacza wzrost o ponad 3 mld euro rok do roku.

Źródło: HandelExtra/Lebensmittel Zeitung/wiadomoscihandlowe.pl

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • ProLidl 19.11.2018

    Trzeba im dać kredyt na rozwój Polski. Dość Januszów złodziejów sklepikarzy dojących POlaków

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.