21.01.2021/10:14

Właściciele centrów handlowych gotowi pozywać Polskę za lockdown!

Polska Rada Centrów Handlowych, zrzeszająca właścicieli i zarządzających galeriami, zaostrza kurs. W związku z przedłużającymi się rządowymi regulacjami o wątpliwych podstawach prawnych, przedsiębiorcy doszli do wniosku, że "mają mocne podstawy do podjęcia kroków prawnych przeciwko Skarbowi Państwa".

Jak czytamy w czwartkowym oświadczeniu PRCH, 20 stycznia br. podczas spotkania zorganizowanego przez Polską Radę Centrów Handlowych przedstawiciele właścicieli i zarządzających obiektami handlowymi analizowali różne scenariusze i możliwości podjęcia kroków prawnych przeciwko Skarbowi Państwa w związku z "niekonstytucyjnymi i dyskryminującymi przepisami regulującymi zasady działalności podmiotów w czasie pandemii".

Jak podkreślają, powołując się na analizę prawną znanej kancelarii Dentons, sektor centrów handlowych "ma mocne podstawy do wystąpienia z roszczeniami zarówno w postaci pozwów zbiorowych, jak i indywidualnych, uwzględniających sytuację poszczególnych podmiotów". - Stosowane obecnie przepisy naruszają nie tylko w sposób istotny krajowy porządek prawny, ale także umowy międzynarodowe o ochronie wzajemnych inwestycji, czyli Bilateral Investment Treaty - wynika z opinii prawnej.

W spotkaniu z 20 stycznia wzięło udział ponad stu działających w Polsce przedstawicieli branży centrów handlowych. Jak wskazują przedstawiciele PRCH, obecnie branża centrów handlowych mierzy się z dotkliwymi konsekwencjami rozporządzeń ograniczających działalność galerii i niekonstytucyjnego zapisu 15 ze (tzw. abolicji czynszowej) ustawy covidowej".

- Ograniczenia w działalności galerii w czasie pandemii pozbawiły wpływów znaczącą liczbę najemców oraz właścicieli i zarządców. Dotychczasowa łączna strata w obrotach sklepów i punktów usługowych, działających centrach handlowych, wynikająca z 15 tygodni lockdownu, to około 30 mld zł. W wyniku trzech lockdownów przychody wynajmujących będą niższe o prawie 5 mld zł, a więc o około 45 proc. ich rocznej wartości - tłumaczy PRCH.

Organizacja twierdzi, że ogromne wątpliwości budzi - jej zdaniem niezgodny z konstytucją - artykuł 15ze ustawy covidowej. Dlaczego? Ponieważ w obecnym kształcie sprowadza się do wsparcia jednej grupy podmiotów, czyli najemców, kosztem innej grupy – wynajmujących.

- Naruszenie przez ustawodawstwo covidowe gwarantowanej przez konstytucję równości wobec prawa, swobody działalności gospodarczej, ochrony prawa własności przy jednoczesnym braku wsparcia adekwatnego do ponoszonych strat, może skutkować skierowaniem pozwów wobec Skarbu Państwa - grozi PRCH.

Branża wysyła jasny sygnał do rządu, że jego obecne (i ubiegłoroczne) działania związane z odpowiedzią na koronakryzys - takie jak tymczasowe lockdowny - mogą się skończyć niepomyślnie dla Skarbu Państwa - wypłatą potencjalnie olbrzymich odszkodowań.

- Sektor centrów handlowych oczekuje traktowania podmiotów działających na polskim rynku w sposób równy i zgodny z prawem. Niezrozumiałe jest, dlaczego sklepy i punkty usługowe zlokalizowane poza centrami handlowymi mogą swobodnie działać - zaznacza PRCH.

I dodaje: - Dodatkowo trudno jest znaleźć uzasadnienie pod kątem epidemiologicznym dla doboru branż, które mogą prowadzić działalność bez ograniczeń. Jest to dyskryminacja podmiotów ze względu na miejsce i przedmiot prowadzonej działalności. Obecnie zarówno na gruncie krajowym, jak i w sferze prawa międzynarodowego istnieją realne przesłanki do wystąpienia z roszczeniami odszkodowawczymi.

Organizacja podkreśla też, że dodatkowym argumentem "wzmacniającym istotnie roszczenia" właścicieli obiektów handlowych jest "arbitralność i nieprzewidywalność wprowadzanych ograniczeń, pomimo ogromnych wysiłków podejmowanych przez branżę w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób odwiedzających centra handlowe oraz wykluczenie wynajmujących ze wsparcia w ramach tarcz antykryzysowych i finansowych".

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Rozsądny 23.01.2021

  Wszystko git pod warunkiem, że to Morawiecki za płaci ZE SWOICH PIENIĘDZY a nie podatników.

 • qwertyytrewq 22.01.2021

  I tak galerie handlowe nie wygrają, więc krzyżyk na drogę dla PRCH.

 • Brak 22.01.2021

  A co z np Gemini ?

 • Tofik 22.01.2021

  Właścicielem centrów handlowych jest kapitał zagraniczny a nie polski, więc nie ma czym się przejmować. Jak się kapitałowi zagranicznemu w Polsce nie podoba to niech się przeniesie gdzie indziej.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także