11.01.2021/09:31

Właściciele centrów handlowych mogą pozwać Skarb Państwa za lockdown. Decyzja wkrótce

W przyszłym tygodniu Polska Rada Centrów Handlowych ma wypracować stanowisko ws. ewentualnego pozywania - lub nie - Skarbu Państwa za straty, jakie branża galerii handlowych zanotowała z powodu wprowadzonych przez rząd restrykcji pandemicznych. O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" podkreśla, że nie wiadomo jeszcze, w którym kierunku pójdzie stanowisko PRCH. Gazeta donosi, że Skarb Państwa został już pozwany przez przedstawicieli branży turystycznej (pozew zbiorowy 45 przedstawicieli tego sektora) i właścicieli siłowni, a wkrótce z podobną inicjatywą wyjdą także właściciele dyskotek i klubów nocnych. Niebawem dowiemy się, czy do tego grona dołączą także właściciele centrów handlowych i/lub najemcy tych obiektów.

Przypomnijmy, że już w marcu 2020 r. w rozmowie z Money.pl biznesmen Rafał Sonik przekonywał, że właściciele galerii, w których rząd ograniczył handel i działalność usługowo-rozrywkową, mogą się domagać odszkodowania od państwa polskiego. - To jest prosty mechanizm. Przecież właściciele galerii, podobnie jak właściciele sklepów, a właściwie identycznie jak właściciele sklepów, nie zamknęli swojego biznesu. On został zamknięty przez państwo. Skoro ktoś zamyka biznes, to bierze na siebie konsekwencje co najmniej finansowe takiego działania - argumentował wówczas Sonik.

Od czasu pierwszego lockdownu z wiosny 2020 r. nie było jednak żadnego przypadku pozwania Skarbu Państwa przez przedstawicieli sektora galerii handlowych w związku z wydawanymi przez rząd rozporządzeniami antycovidowymi i zawartymi w nich restrykcjami.

Według najnowszych wyliczeń Polskiej Rady Centrów Handlowych, trzykrotne ograniczenie możliwości funkcjonowania sklepów w galeriach kosztowało całą branżę spadek obrotów o ok. 30 mld zł. W kwocie tej uwzględnione są 4 mld zł strat spowodowanych najnowszym, trzecim lockdownem galerii, który rozpoczął się zaraz po Świętach Bożego Narodzenia i ma potrwać przynajmniej do 17 stycznia.

PRCH wskazuje, że wiosenny lockdown skutkował spadkiem przychodów o ponad 17,5 mld zł. Listopadowe zamknięcia w galeriach przyniosły ok. 8 mld zł utraconych obrotów, a konsekwencją wprowadzenia kolejnych ograniczeń w handlu od 27 grudnia 2020 roku będzie dziura w obrotach branży na poziomie ponad 4 mld zł.

Organizacja liczy na to, że centra handlowe wznowią działalność 18 stycznia. Rząd dotychczas nie podjął decyzji w tej sprawie. Spodziewane są one dopiero w przyszłym tygodniu i będą uzależnione od skali nowych zakażeń koronawirusem w kraju.

"DGP" zauważa, że dochodzenie odszkodowań przez przedsiębiorców od państwa polskiego może być utrudnione z powodu złożonego przez premiera Mateusza Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o sprawdzenie konstytucyjności zapisów dotyczących odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • zło panuje jak nigdy dotąd 11.01.2021

    Ja sobie tak pomyślałem, że osoby rządzące czy też Skarb Państwa już nie zwraca na to uwagi - czyli mogą sobie czynić takie starania między innymi właściciele centrów handlowych. Osoby w naszym kraju które za to odpowiadają - czyli mniej więcej to co jest nie do przyjęcia co robią/wykonują doprowadzając celowo do upadku/kryzysu/wszelkich tragedii! Wystarczy wejść na chwile i coś poczytać lub włączyć TV - to jest nienormalne i tak można bez końca. Logicznie rozumując nie robiąc tego co zrobiono/dalej jest celowo wykonywane w kraju - byłoby normalnie, znacznie lepiej - jest bardzo źle - pytanie kiedy osoby odpowiedzialne za to odpowiedzą - plus taki że przez to co robią celowo i popierając się wzajemnie w tym co robią - uwidaczniają się wszelkie osoby złe/niegodziwe...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także