04.06.2020/12:27

Wniosek o podział Biedronki utknął w UOKiK. Agrounia: Urząd nie traktuje go poważnie

Agrounia chce podziału Biedronki na mniejsze spółki. Złożyła w tym celu wniosek do UOKiK, jednak wbrew zapowiedziom pracowników urzędu, nie dostała od miesięcy odpowiedzi. Dlaczego Biedronka powinna zostać podzielona i dlaczego UOKiK zdaniem lidera Agrounii nie spełnia swojej roli i pozwala sieci „pluć sobie w twarz”?

Agrounia złożyła wniosek o podział Biedronki już 18 lutego. Przedstawiciele Agrounii protestowali wtedy przed budynkiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz w jednym z warszawskich sklepów sieci Biedronka. - Za chwilę składamy w UOKiK-u dokumenty, które będą mówiły o tym, że Biedronkę trzeba podzielić na mniejsze podmioty, bo dziś wykorzystują swoją przewagę – tłumaczył wtedy Michał Kołodziejczak, lider Agrounii.

Nie wiadomo jednak, jak długo UOKiK będzie ten wniosek rozpatrywał. – Prezes nie chciał się wtedy z nami spotkać, ale był jego zastępca i pracownicy. Sami zaproponowali, że spotkają się z nami w ciągu 4-5 tygodni, jednak do spotkania nie doszło, nie dostaliśmy żadnej informacji ani odpowiedzi  – tłumaczy Kołodziejczak. Dodaje, że pomiędzy słowami dało się wyczytać, że urzędnicy wniosek „mogą rozpatrzyć”, ale raczej nie traktują go zbyt poważnie. – Uważam, że wydali taką ocenę już podczas spotkania, zbyt pochopnie – dodaje lider Agrounii.

UOKiK i ministerstwo lekceważone przez sieć

Pytam więc wprost, czy lider Agrounii spodziewa się odmownej odpowiedzi. – Spodziewam się tego, że polskie urzędy są zbyt słabe, boją się podejmować odważnych decyzji, nawet jeśli okazuje się, że w dalszym biegu są słuszne, ale są niepopularne. Po prostu widzę słabość UOKiK-u, podobnie jak wielu innych urzędów – odpowiada Kołodziejczak.

Michał Kołodziejczak zauważa, że „dużego trudno bić”. - Widziałem niejednokrotnie pogardliwe zachowania pracowników najwyższego szczebla Biedronki w stosunki do wysokich urzędników państwowych, lekceważenie, pogardę. To pokazuje, że Biedronka czuje się monopolistą – przekonuje. Wspomina sytuację, kiedy Agrounia przygotowała na spotkanie m.in. z Ministerstwem Rolnictwa prezentację o nieprawidłowościach w handlu, która była w dużej części poświęcona Biedronce.-  Sieć nie życzyła sobie, aby w obecności przedstawicieli innych firm ten materiał prezentować, co było karygodne, bo taki był temat spotkania. Przedstawiciele Biedronki nie mieli jednak problemu, żeby przejąć kontrolę nad jednym z przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i dyktować przebieg spotkania, co pokazuje, jak silnie czują się ci ludzie w gmachu ministerstwa, co dla mnie jest niedopuszczalne – tłumaczy.

Biedronkę przerosła jej skala

Jak Agrounia motywuje konieczność podziału sieci? - Biedronka jasno wskazała, że realia, które stworzono w sklepach po prostu ich przerosły. Jeśli ciągle są odnajdywane nieprawidłowości w sklepach, a kierownictwo nie może nad nimi zapanować, problem nie jest chwilowy i doraźny, to władze spółki ewidentnie sobie nie radzą. Stosowane są za to ewidentne zagrywki PR-owe, jak np. powołanie rzecznika praw konsumenta. Przecież to jest ewidentne naplucie w twarz UOKiK-owi. Biedronka pokazała, że stworzyła swój urząd wewnętrzny i nie zamierza przejmować się urzędem państwowym – przekonuje Kołodziejczak.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • Max 10% udziału w rynku 06.06.2020

  Dość niszczenia polskiego rynku!
  Poczytajcie o możliwościach otwierania sklepów w Portugalii. Zdziwicie się!

 • Naiwny 05.06.2020

  P. Kołodziejczak mnie zaskakuje i to pozytywnie. Słusznie zauważa monopolistyczną pozycję Biedonki i ich butę wobec konkurencji i urzędników. Nie panują nad cenami, informacją o pochodzeniu towarów itd.. Czekamy jakie decyzje podejmie UOKiK co do tych nieprawidłowości. Jak widać Polska jest dla JMD rajem biznesowym i nikt ich nie ruszy! Może jednak takie działania jak w/w Pana nakierują nasz Rząd na podjęcie szybkich działań wobec tego monopolisty,który ma już 25% rynku w swoich rekach,a my Polacy tak mamy....

 • D. 04.06.2020

  No Lidl i Biedra przesadzają, ale ten podział to aż niewiarygodny pomysł

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.