18.05.2021/11:23

Współpraca z Orlenem pomoże sklepom obejść zakaz handlu w niedziele. Będą placówkami pocztowymi Ruchu [NASZ NEWS]

Nawiązanie współpracy z kontrolowaną przez PKN Orlen firmą Ruch w zakresie świadczenia usług pocztowych pomoże sklepom - w tym placówkom spożywczym - zalegalizować działalność w niedziele objęte zakazem handlu. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, pojawiły się już sieci chętne do nawiązywania współpracy z Ruchem, by móc dzięki niej handlować w niedziele.

Trik na placówkę pocztową, z którego jako pierwsza skorzystała na szeroką skalę Żabka (a w zasadzie jej franczyzobiorcy), wykorzystywany jest coraz częściej przez inne firmy. W ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele przewidziano wyjątek dla tego rodzaju punktów handlowych, a orzecznictwo sądowe potwierdziło, że sklepy spożywcze mogą stawać się placówkami pocztowymi i działać bez skrępowania w "niehandlowe" niedziele. Choć w Sejmie ubiegłej kadencji pojawił się projekt uszczelnienia ustawy w tym zakresie, Prawo i Sprawiedliwość szybko wycofało się z takich planów.

Coraz więcej chętnych

W przypadku Żabki całość operacji stała na firmie PointPack. Sklepy największej w Polsce sieci sklepów convenience formalnie stawały się placówkami pocztowymi właśnie tego podmiotu. Jednak z czasem inne sieci sklepów zaczęły nawiązywać podobne partnerstwa z kolejnymi firmami. Jedną z nich jest Ruch.

W ubiegłym tygodniu ujawniliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl, że placówkami pocztowymi Ruchu stały się niektóre sklepy Polomarket (kilkadziesiąt spośród 280 sklepów tej sieci), dzięki czemu działają one w niedziele z ograniczeniami handlu. Zachęca to kolejnych operatorów spożywczych do wchodzenia w taki sam alians, bo potencjalne korzyści związane z legalnym działaniem we wszystkie niedziele są olbrzymie.

- Spółka Ruch jest operatorem pocztowym zgłoszonym i zarejestrowanym w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. W związku z tym, punkty handlowe, podpisując umowy z operatorem pocztowym na świadczenie usług pocztowych, stają się punktami pocztowymi lub agencyjnymi. Oznacza to, że w dni wolne od handlu mogą być otwarte - przekazało biuro prasowe PKN Orlen w odpowiedzi na pytania portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Firma podkreśliła zarazem, że "decyzje podejmowane przez partnerów są w pełni autonomiczne i nie stanowią warunku współpracy z Ruchem" oraz zapewniła, że dotychczasowe kontrole przeprowadzone przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy w punktach partnerów Ruchu "nie wykazały żadnych nieprawidłowości".

- Spółka Ruch współpracuje w tym zakresie z kilkunastoma partnerami. Ze względu na dynamiczny rozwój świadczonych usług, planuje nawiązywać współpracę z kolejnymi podmiotami. Obecnie sieć "Paczki w ruchu" wynosi ponad 4,6 tys. punktów - podkreśla biuro prasowe PKN Orlen.

Pomocna dłoń

Przypomnijmy, że sam Orlen zakazem handlu w niedziele przejmować się nie musi. To dlatego, że ustawa regulująca tę kwestię dopuszcza działalność w niedziele sklepów zlokalizowanych na stacjach paliw.

Portal wiadomoscihandlowe.pl zapytał, czy Orlen nie widzi problemu w tym, że kontrolowana przez niego spółka de facto "umożliwia" działalność w niedziele konkurencyjnym sieciom handlowym. Biuro prasowe giełdowej spółki nie ustosunkowało się do tego pytania.

Chcieliśmy także dowiedzieć się, czy możliwości oferowane w tej chwili przez Ruch w ramach "Paczki w ruchu" będą wciąż oferowane przez PKN Orlen po 1 września, gdy wspomniana usługa zastąpiona ma zostać udoskonalonym rozwiązaniem o nazwie "Orlen paczka". Orlen nie odpowiedział również na to pytanie.

Przypomnijmy, że PKN Orlen w listopadzie 2020 r. przejął kontrolę nad Ruchem i objął 65 proc. akcji spółki. Był to efekt decyzji walnego Ruchu o podwyższeniu kapitału zakłądowego spółki, co wiązało się z emisją nowych akcji. Pozostałymi akcjonariuszami Ruchu są PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.

W lutym 2021 r. Orlen zaprezentował nową strategię rozwoju Ruchu. Firma zapowiedziała stworzenie konceptu o nazwie Orlen w Ruchu - jeszcze w tym roku ma ruszyć 40 takich punktów, a w ciągu pięć lat pojawić ma się 900 placówek pod tym szyldem. Punkty Orlen w Ruchu będą formatem sprzedażowym łączącym gastronomię ze sprzedażą prasy oraz innych produktów.

Czytaj także:
Polomarket otwiera sklepy w niedziele. Kolejna sieć znalazła sposób na zakaz handlu [NASZ NEWS]
Sklepy Carrefour także otwarte w niedziele z zakazem handlu. Takich placówek jest coraz więcej [TYLKO U NAS]

Dodaj komentarz

9 komentarzy

 • Nick 22.05.2021

  No co, przecież jest wolna prasa - Wyborcza, NIE, Lisweek, Fakt, Superexpress i parę innych.

 • iwa 21.05.2021

  Jak możecie promować coś takiego????? Gdzie wolna prasa?????????????????????????

 • fan 19.05.2021

  Czysta postkomuna. Rządzona przez pis firma obchodzi prawo stworzone przez ten pis.

 • Juras 19.05.2021

  Pis korzysta z najlepszych wzorów komuny z czasów PRL. To hasło przy Obajtku "Wspieramy Polskę" to on rozumie jako zatrudnianie rodziny i znajomych w spółkach skarbu państwa. w tym energetycznych . Są to najczęściej niekompetentni pasożyci i mamy skutyki chociażby jak awaria w Bełchatowie, która nie spowodowała totalnego krachu tylko dzięki Unii i Niemcom, których Pis tak nienawidzi. Pis zastał Polskę w rozkwicie a dąży do ruiny . A Obajtek kiedy odpowie za to, że kupił dziesiątki nieruchomości mimo, że nie miał na nie pokrycia w dochodach ? Co w tej sprawie robi Ziobro tak bardzo ścigający przestępców ?

 • MAF 19.05.2021

  Tak to jest z przepisami: dla swoich tak, dla cudzych nie, czyli kto się ( z nami) bawi w berka palec do cukierka. Jak widać synteza sanacji z PRL się rozkręca

 • Franek 19.05.2021

  Panie Bujara, co pan na to??? Teraz Solidarność nabrała wody w usta?

 • NIKINIKT 19.05.2021

  HA HA HA SKRZYDŁA OBAJTKA PRZYTULĄ NARÓD

 • Nono 18.05.2021

  Ten zakaz w ogole byl niepotrzebny. :) ludzie jak beda chcieli to i tak zrobią zakupy. Nikomu to nie jest na rękę.

 • xxx 18.05.2021

  i wszystko jasne... po to byl ten zakaz handlu w niedziele, aby nikt nie mogl handlowac no chyba ze ma jakies kontakty z pisem wtedy w niedziele handlowac moze... qrw....a jpr

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także