15.08.2020/15:02

Wydatki Polaków na żywność podobne w całym kraju

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego, które przywołuje portal money.pl wynika, że choć różnice w zarobkach oraz ogólnych wydatkach na konsumpcję są w skali całego kraju dosyć spore, o tyle w przypadku samej żywności większych różnic nie widać.

Przeciętne wydatki na towary i usługi konsumpcyjne wyniosły w 2019 roku 1201 zł na osobę. Mowa tu oczywiście o kwocie miesięcznej. Powyżej tej kwoty znajdują się mieszkańcy Warszawy (1637 zł), województwa dolnośląskiego (1330 zł) czy łódzkiego (1315 zł). Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim wskaźnik ten wynosi 971 zł.

Ma na to wpływ przede wszystkim wysokość zarobków, a także wysokość cen, które w regionach o wyższych dochodach zazwyczaj również są nieco wyższe.

Portal zwraca również uwagę, że w biedniejszych województwach mniejszy jest udział w domowym budżecie wydatków na kulturę czy rekreację. Średnia krajowa to 6,9 proc. natomiast w województwach podlaskim i świętokrzyskim wynosi ona ok. 5 proc.

Co ciekawe jeżeli chodzi o żywność, Polacy w całym kraju wydają na nią podobne pieniądze. W województwie podlaskim przeciętny mieszkaniec wydaje miesięcznie 320 zł, to niemal tyle samo co mieszkaniec województwa dolnośląskiego i o 20 zł mniej niż mieszkaniec Warszawy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także