15.06.2020/10:20

Wygaszenie umów w galeriach z powodu koronawirusa. Ministerstwo Rozwoju wyjaśnia, kogo dotyczą przepisy

Przepisy regulujące kwestię "wygaśnięcia" umowy najmu bądź dzierżawy powierzchni w centrach handlowych na okres trwania epidemii dotyczą nie tylko sklepów, ale również punktów usługowych - wynika z interpretacji przedstawionej przez Ministerstwo Rozwoju. Inaczej sprawy mają się z punktami gastronomicznymi, które serwowały dania na wynos lub z dostawą.

Zgodnie z art. 15ze ustawy z dnia 31 marca 2020 r. - tzw. tarczy antykryzysowej - w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw. wygasały wzajemne zobowiązania stron umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej. Oznaczało to np. brak konieczności płacenia czynszu.

Zgodnie z przepisami, po odwołaniu zakazu, w terminie trzech miesięcy, korzystający z powierzchni powinien złożyć drugiej stronie bezwarunkową i wiążącą ofertę przedłużenia obowiązywania umowy o okres odpowiadający długości zakazu i dodatkowo sześciu miesięcy. Jeśli oferta nie zostanie złożona w terminie, uważa się, że do czasowego wygaśnięcia umowy nie doszło.

- Niestety z docierających do mnie informacji wynika, że właściciele galerii handlowej wykorzystują literalne brzmienie powyżej przytoczonego przepisu do odmówienia skorzystania z mechanizmu wygaśnięcia umowy najemcom prowadzącym działalność gastronomiczną czy usługową - wskazywał w interpelacji poseł Franciszek Sterczewski (Koalicja Obywatelska). - Wydaje się to sprzeczne z celem powstania tych przepisów mających pomóc najemcom poszkodowanym wskutek wprowadzonych ograniczeń. Do takich najemców z całą pewnością należą osoby prowadzące działalność gastronomiczną w galeriach handlowych, które z dnia na dzień pozbawione zostały jakiegokolwiek źródła przychodu - tłumaczył parlamentarzysta.

W odpowiedzi Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju wskazał, że z przywołanego powyżej przepisu o "wygaśnięciu", a następnie przedłużeniu umowy najmu lub dzierżawy powierzchni w obiekcie handlowym "mogą skorzystać wszyscy najemcy objęci, na podstawie przepisów prawa, zakazem prowadzenia działalności w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii z powodu COVID-19".

- Okres czasowego wygaśnięcia umowy jest uzależniony od czasu trwania zakazu prowadzenia działalności. Zniesienie zakazu, choć z pewnymi ograniczeniami lub wymogami dla danej działalności, jest tożsame z możliwością wznowienia działalności, tym samym okres   czasowego wygaśnięcia umowy ulega przerwaniu - wskazuje Marek Niedużak.

Podkreśla przy tym, że zgodnie z §6 ust. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii "wprowadzone zostało czasowe ograniczenie prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty, działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (ujętej w PKD w podklasie 56.10.A), z wyłączeniem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu oraz działalności restauracyjnej lub barowej prowadzonej w środkach transportu, wykonywanej przez oddzielne jednostki".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Najemca 15.06.2020

    Prowadzę działalność handlową w galerii ponad 2000m2. Wydawało mi się, że mogę skorzystać z 15ze. Jednak właściciel nalicza opłatę za magazynowanie za okres lockdownu. Czy mam płacić? Naliczają odsetki, straszą uruchomieniem gwarancji bankowych. Ci robić?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.