02.08.2016/15:47

Wyłudzanie VAT jak… morderstwo

Rząd idzie na wojnę z oszustami, przez których budżet państwa traci co roku miliardy. Resort Zbigniewa Ziobry przygotował projekt bardzo surowych kar dla oszustów podatkowych – pisze „Puls Biznesu”.
 

W projekcie nowelizacji Kodeksu Karnego znalazły się nowe rodzaje przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz podrabianie i przerabianie faktur w celu użycia ich jako autentycznych. Gra idzie o ogromne kwoty – według NIK w ub.r. wartość fikcyjnych faktur wyniosła…82 mld zł.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiając projekt podkreśliło, że chce, by surowe sankcje miały walor odstraszający. Za wystawianie fikcyjnych faktur ma grozić od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. W przypadku osób, które z tego procederu uczyniły źródło stałego dochodu, kara ma być nie niższa niż 3 lata pozbawienia wolności. W przypadku, gdy wartość fikcyjnych faktur przekroczy 5 mln zł, grozić będzie od 5 do 25 lat pozbawienia wolności. Dodatkową karą mają być bardzo wysokie grzywny finansowe. Znawcy prawa karnego są zdziwieni tak drakońskimi karami za ten rodzaj przestępstwa. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zostanie skierowany teraz do uzgodnień i konsultacji. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.