17.08.2016/12:46

Wynajem zamiast leasingu?

Wynajem długoterminowy samochodów zyskuje na popularności. Ta forma odpłatnego korzystania z aut jest alternatywą dla leasingu. Zaczynają z niej korzystać również firmy z branży FMCG.

Jeszcze dekadę temu wynajem długoterminowy był w Polsce rozwiązaniem niszowym, z którego korzystały głównie międzynarodowe korporacje. Dziś chętnie sięgają po nie przedsiębiorcy z sektora małych i średnich firm, posiadający na co dzień zaledwie kilka samochodów służbowych. Z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) wynika, że rok 2015 był jednym z najlepszych w historii branży. Tempo wzrostu liczby aut objętych w naszym kraju usługami wynajmu długoterminowego (Car Fleet Management – CFM) na koniec grudnia było ponad 150 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Wynajem kontra leasing

Wynajem staje się alternatywą dla klasycznego leasingu pojazdów. Czym się od niego różni? Przede wszystkim zapewnia obsługę pojazdów, w tym obowiązkowe badania techniczne i przeglądy gwarancyjne, serwisowanie (wymiana opon, uzupełnianie płynów eksploatacyjnych, wymiana zużytych elementów układu hamulcowego), ubezpieczenia komunikacyjne i bieżące naprawy. Zakres usług zależy od tego, jaką klient podpisze umowę. Oferty są często skrojone pod katem potrzeb konkretnego klienta. W efekcie można dobrać rozwiązanie np. dla przedsiębiorstw, którym auta są potrzebne tylko w konkretnym okresie (np. sezonowa sprzedaż w kurortach).

Kolejnym elementem różniącym oba rozwiązania jest elastyczność w podejściu do wnoszenia opłaty inicjalnej, która w przypadku leasingu często wynosi 10-20 proc. wartości auta. W przypadku wynajmu długoterminowego, klient sam decyduje, czy chce skorzystać z tej opcji, czy nie. Firmy flotowe, w przeciwieństwie do leasingowych, rzadko stosują tę formę opłaty jako zabezpieczenie transakcji. Szczegółowe kwestie formalne dotyczące wynajmu długoterminowego i leasingu mogą różnić się znacząco w zależności od firmy, która finansuje auta.

Wiele korzyści

– Wynajem długoterminowy jest rozwiązaniem kompleksowym, które niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla przedsiębiorstw posiadających duże floty pojazdów, jak i mniejszych firm potrzebujących jednego lub kilku samochodów służbowych. Przede wszystkim ten model finansowania umożliwia redukcję części kosztów, które trzeba ponosić, kupując auto na własność. W przypadku wynajmu regularne opłaty są niezmienne i oprócz finansowania samochodu pokrywają m.in. koszt serwisu mechanicznego. Ponadto pojazdy nie są wykazane w księgach rachunkowych najemcy, a pełną kwotę czynszu płaconego za wynajem długoterminowy samochodu można traktować jako koszt uzyskania przychodu – wyjaśnia Bartosz Olejnik, dyrektor sprzedaży i marketingu w spółce Carefleet.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Mirek 25.10.2016

    Wynajem długoterminowy to opcja lepsza aniżeli leasing czy auto na kredyt. Podpisujemy umowę na określony czas, wybieramy samochód jaki chcemy albo na jaki nas stać, wykupujemy dodatkowe opcje, jak serwisowanie, koszty eksploatacyjne, wymiana opon etc. i cieszymy się nowym samochodem. Firma Leasetake posiada bogatą ofertę samochodów różnych marek, a ceny wynajmu rozpoczynają się już od 315zł na miesiąc.

  • Radek 05.10.2016

    Teraz już nie tylko firmy korzystają z takiego wynajmu, ale również osoby prywatne. Jeśli ktoś ma zawód, który nie pozwala mu cały rok korzystać z samochodu, to wynajem jest najbardziej opłacalną opcją. Zwłaszcza, że niektóre podmioty oferują brak opłat wstępnej, jedynie zwrotna kaucja, serwis, ubezpieczanie czy opony. Na razie widziałem jedną kancelarię, która dla swoich klientów stworzyła taką opcję. Easy Ocean. http://www.easyocean.pl/samochody.html

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.