09.05.2017/09:06

Wyższa kaucja za butelkę. Kto wyrzuci 50 groszy?

Browary podniosły kaucję za butelkę z 35 gr do 50 gr. – To nam usprawni pracę – przyznają detaliści.

Są dwa powody, dla których browary zdecydowały się podwyższyć kaucję za butelkę. Pierwszy jest ekonomiczny. – Wprowadziliśmy zmianę kaucji, aby przywrócić równowagę pomiędzy rzeczywistym kosztem a ceną opakowania w punkcie sprzedaży. Dotychczasowa wysokość kaucji nie była zmieniana od lat 90., a koszt nowych butelek na rynku w tym czasie bardzo wzrósł – mówi Magdalena Brzezińska, kierownik działu korporacyjnego Grupy Żywiec. Jest także powód natury ekologicznej. – Mamy nadzieję, że ta zmiana przyczyni się do tego, że więcej opakowań zwrotnych będzie odzyskiwanych. Środowisko będzie mniej zanieczyszczone, a my będziemy mogli bardziej elastycznie reagować na potrzeby rynku, zwłaszcza w sezonie – dodaje przedstawicielka Żywca.

Coraz krótsze życie butelki
Wątek ekologiczny rozwija Joanna Kwiatkowska z Kompanii Piwowarskiej. – Sprzedaż piw w butelkach zwrotnych rośnie, jednak nie idzie to w parze ze wzrostem ilości zwracanych opakowań. Dziś jedna butelka wykorzystywana jest tylko 12 razy, podczas gdy mogłaby być w użyciu nawet 20 razy. Niska cena kaucji nie skłania piwoszy do tego, by oddawać butelki zwrotne albo wymieniać je podczas zakupu. Mamy nadzieję, że zmiana wysokości kaucji zmobilizuje konsumentów do zmiany tej postawy, dzięki czemu więcej butelek ponownie trafi do obiegu zamiast do śmieci – mówi Joanna Kwiatkowska.
 
Niemal połowa sprzedaży Kompanii Piwowarskiej to piwo w butelkach zwrotnych, przy czym w ostatnich latach stopień ich zwrotu spadł średnio o 3 proc. – Biorąc pod uwagę, że stopień zwrotu nigdy nie wynosił 100 proc., ten 3-proc. spadek oznacza dodatkowe kilkadziesiąt milionów butelek, które trafiają do śmieci, zamiast być ponownie wykorzystane – dodaje przedstawicielka KP.

Kasjerzy się cieszą
Na podstawie informacji docierających z handlu browary pozytywnie oceniają reakcję detalistów na podwyższenie kaucji. – Staraliśmy się tak przygotować zmianę, aby zminimalizować ewentualne niedogodności dla naszych klientów – zapewnia Magdalena Brzezińska.

Potwierdzają to detaliści, według nich dzięki podwyżce akcyzy (obojętnej z finansowego punktu widzenia) kasjerzy sprawniej pracują. – Wcześniej na rynku był bałagan, trzej najwięksi gracze – Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec i Carlsberg – mieli kaucję 35 gr, a tzw. browary regionalne, jak choćby Ciechan – 50 gr. Podczas zwrotu butelek kasjer musiał się zastanawiać, czy klient oddaje droższe, czy tańsze opakowanie. Było to trudne do oszacowania, szczególnie wtedy, gdy na butelce brakowało etykiety. Niektórzy klienci próbowali to wykorzystać, zwracając tańsze butelki, jako te droższe – tłumaczy Janusz Minchberg, dyrektor zarządzający Delikatesami CM.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • Lech 12.03.2018

  Dokładnie browary podnoszą kaucje żeby poprawić ekologię a sklepy nie przyjmują butelek bez paragony , żałosne , kto bierze paragon na 2 piwa. U nas na osiedlu od tych zmian jest wysypisko butelek , porozbijane na chodnikach i walają się wszędzie bo sklepy ich nie przyjmują.
  Wcześniej to chociaż żule zbierali walające się butelki a teraz nie bo nie maja gdzie ich oddać.

 • Gostek 07.01.2018

  Co z tego zew kaucja wzrosła jak nikt bez paragonu nie chce odebrać butelek. Powinno być prawnie nakazany odbiór w każdym sklepie do 10 czy i wyznaczone skupy w większości dużych sklepów. Zadbalibysmy o ekologię i ekonomię własnego portfela

 • lukulus 23.06.2017

  Tak ? To ja się pytam, gdzie są przepisy nakłaniające do skupu lub wymiany butelek po piwie którym handluje dany sklep. Najczęściej jest za okazaniem paragonu. Nie jestem śmieciarzem, ani żebrakiem, żeby paragonowe śmietki zbierać. Powinno być to prawnie uregulowane. Nie chcesz się sklepie bawić w skup butelek, to handluj piwem w puszce. I zobaczymy ilu klientów zostanie. Pójdą tam gdzie jest normalny właściciel.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.