04.09.2020/14:38

Wzrosły wpływy z podatku akcyzowego od piwa, wina i alkoholu etylowego

W pierwszej połowie 2020 r. dochody z podatku akcyzowego od piwa wzrosły o 9 proc., od wina również o 9 proc., a od alkoholu etylowego o 8,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku wcześniejszego. Wpływy z akcyzy od wyrobów tytoniowych spadły natomiast o 0,8 proc.

Informacje na ten temat znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 r., który trafił w ostatnich dniach do Sejmu. W uzasadnieniu projektu, że cytowane powyżej optymistyczne statystyki wynikają m.in. z podwyżek stawek akcyzowych na papierosy, alkohol etylowi, piwo i wino o 10 proc. Weszły one w życie w styczniu tego roku.

W samym pierwszym kwartale tego roku dochody z akcyzy od wyrobów tytoniowych wzrosły o 8,9 proc. rdr, od alkoholu etylowego wzrosły o 13,5 proc., od piwa wzrosły o 23,8 proc., a od wina wzrosły o 12,9 proc. Dane te, w zestawieniu ze statystykami za pełne półrocze, pokazują, jak duży wpływ na dochody z akcyzy na wymienione towary miał wiosenny lockdown gospodarki, spowodowany pandemią COVID-19.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także