13.09.2018/12:28

Wzrost cen żywności spowolnił. Inflacja w trendzie spadkowym

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI nie zmieniła się w sierpniu w porównaniu do lipca i wyniosła 2,0 proc. r/r, kształtując się zgodnie z opublikowanym wcześniej wstępnym szacunkiem GUS i konsensusem rynkowym. Analitycy Credit Agricole Bank Polska spodziewają się, że w perspektywie kolejnych miesięcy dynamika inflacji będzie się obniżać.

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia inflacji (o 0,1 pkt. proc.) była niższa dynamika cen paliw, która obniżyła się w sierpniu do 15,3 proc. r/r wobec 18,0 proc. w lipcu, co wynikało w znacznym stopniu z efektu wysokiej bazy sprzed roku (w sierpniu ub. r. ceny paliw wzrosły o 2,2 proc. m/m podczas gdy w sierpniu br. zmniejszyły się o 0,1 proc. m/m

- Ujemny wpływ na inflację miała również niższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (2,1 proc. r/r w sierpniu wobec 2,2 proc. r/r w lipcu). Jej obniżenie wynikało z niższego tempa wzrostu cen w kategoriach "oleje i tłuszcze”, "mleko, sery, jaja”, "owoce”, podczas gdy przeciwny wpływ miała wyższa dynamika cen warzyw – komentuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

W kierunku zwiększenia inflacji oddziaływała natomiast wyższa dynamika cen nośników energii (2,1 proc. r/r w sierpniu wobec 1,8 proc. w lipcu – efekt podwyżek cen gazu: +2,0 proc. m/m w sierpniu) oraz wzrost inflacji bazowej, która zgodnie z naszymi szacunkami zwiększyła się w sierpniu do 0,9 proc. r/r wobec 0,6 proc. w lipcu, osiągając najwyższy poziom od stycznia 2018 r.

Ekspert CABP wskazuje, że do wzrostu inflacji bazowej przyczyniła się wyższa dynamika cen w szeregu kategorii: "inne wydatki na towary i usługi”, "łączność”, "odzież i obuwie”, "użytkowanie mieszkania” (bez nośników energii), "rekreacja i kultura” oraz "zdrowie”.

- W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego łagodnego wzrostu inflacji bazowej. Wzrost ten będzie związany z umiarkowaną presją płacową oddziałującą w kierunku zwiększenia jednostkowych kosztów pracy – prognozuje Jakub Olipra.

- Opublikowane dziś dane są spójne z naszą zrewidowaną prognozą inflacji na lata 2018-2019 . Oczekujemy, że w IV kw. br. inflacja obniży się do 1,4 proc. r/r wobec 1,9 proc. w III kw., co związane będzie ze zmniejszeniem dynamiki cen żywności, paliw i nośników energii. Przeciwny efekt będzie miał prognozowany przez nas wzrost inflacji bazowej. W efekcie w całym 2018 r. inflacja spadnie do 1,6 proc. wobec 2,0 proc. w 2017 r. W 2019 r. oczekujemy spadku inflacji do 1,5 proc., na który złoży się wyższa inflacja bazowa oraz niższe tempo wzrostu cen żywności, nośników energii oraz paliw – podsumowuje ekonomista Credit Agricole Bank Polska

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.