21.05.2020/12:34

Żabka odpowiada na pytanie o cenę i zakres ekspertyz dla Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zleciło ekspertyzy dotyczące modelu rozprzestrzeniania się epidemii Covid-19 firmie Żabka Polska – ustalili dziennikarze „Gazety Wyborczej’. Żabka Polska odpowiada, że resort nie zakupił wspomnianej usługi. 

Zlecenie dla Żabki od MZ nosiło tytuł „Wykonanie zadań o charakterze eksperckim w zakresie wypracowania i bieżącego aktualizowania wypracowanych algorytmów – modeli procesów ruchu pacjentów zakażonych lub podejrzanych o zakażenie wirusem SARS CoV-2”. Jak podaje operator sieci sklepów convenience, w zleceniu ujęto jedynie opis pola współpracy, która ma charakter zaangażowania społecznego firmy Żabka i jest realizowana całkowicie na koszt firmy.

Według firmy Żabka Polska, eksperci zaangażowani do realizacji pomocy w zakresie tworzenia cyfrowych narzędzi wspierających planowanie działań i alokację zasobów, wykonują tę pracę społecznie lub w ramach wynagrodzenia otrzymywanego w swojej macierzystej firmie. - Tym samym cała pomoc świadczona na rzecz Ministerstwa Zdrowia i służb mu podległych, zgodnie z zawartą umową, jest realizowana bez jakichkolwiek konsekwencji kosztowych dla resortu, nie rodzi też żadnych wtórnych relacji związanych z jakimikolwiek przepływami finansowymi między firmą Żabka a Ministerstwem. Pomoc ta jest realizowana jako element rozległego pakietu zaangażowania Żabki w walkę z zagrożeniem COVID-19, którego fundamentem było zadeklarowanie 4,5 mln zł do dyspozycji służb walczących ze skutkami pandemii. Warto zaznaczyć, że świadczona na rzecz Ministerstwa pomoc to działanie wykraczające ponad przywołane 4,5 mln zł, podobnie jak kilkadziesiąt innych projektów pomocowych zrealizowanych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy – czytamy w komunikacie Żabki.

Zdaniem Żabki, informacje o roli firmy w tworzeniu narzędzi do planowania i prognozowania są powszechnie dostępne. To przedstawiciele resortu zwrócili się do operatora sieci sklepów. W odpowiedzi na zapytanie o możliwość udzielenia takiej pomocy, w ciągu kilkunastu godzin zorganizowana została grupa ekspertów, która do dzisiaj doskonali modele opracowane w ciągu pierwszych kilkunastu dni i pomaga w nadzorze nad poprawnością wykorzystania danych. 

- W efekcie współpracy powstały narzędzia do analizy posiadanych zasobów medycznych i możliwości logistycznych wobec scenariuszy rozwoju epidemii. Celem było zoptymalizowanie działań logistycznych Ministerstwa i bieżąca ocena stopnia wykorzystania zasobów: placówek, łóżek szpitalnych, sprzętu, testów czy możliwości transportu osób chorych w poszczególnych województwach i powiatach – informuje Żabka.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Żabka ekspertem??? 22.05.2020

    A potem Żabki otwarte w niedzielę.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.