03.02.2017/11:16

Żabka Polska ma już ponad 4,5 tys. sklepów

Sklepów pod szyldami Żabka i Freshmarket, należącymi do spółki Żabka Polska, na koniec 2016 r. działało w Polsce ponad 4,5 tys. Oznacza to przyrost netto o ok. 300 placówek względem grudnia 2015 r. oraz wzrost o ok. 500 sklepów w porównaniu z końcówką 2014 r.

Przedstawiciele spółki nie ujawniają, ile spośród 4,5 tys. sklepów to Żabki, a ile działa na rynku Freshmarketów. Ostatnie rzetelne dane na ten temat mówiły o ok. 3600 sklepach Żabka i ok. 600 Freshmarketach. Liczby te nie uwzględniały jednak ekspansji obu sieci, jaka dokonała się w 2016 r.

Oprócz zwiększania liczebności sieci sklepów, firma od kilku miesięcy wdraża także do niektórych swoich placówek zmodernizowany, upmarketowy koncept sklepu Żabka - z nowym logotypem i hasłem, poprawionym wystrojem, zmienionym asortymentem i nieco innym pomysłem na marketing. Tego typu Żabek jest na rynku już ok. 60. O nowoczesnym koncepcie sieci pisaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl jako pierwsi już w lipcu 2016 r.

Zarówno podtrzymana ekspansja, jak i rozwijany nowy koncept sklepu mogą wpłynąć na wycenę spółki Żabka Polska. Obecny właściciel firmy, fundusz Mid Europa Partners, od kilku miesięcy rozgląda się za chętnymi na przejęcie Żabek i Freshmarketów. Jak donosił niedawno Reuters, w grze pozostały już tylko cztery podmioty: koncern handlowy CP All z Tajlandii oraz fundusze private equity CVC Capital Partners, TPG i Hellman & Friedman.

MEP liczy na to, że uda mu się sprzedaż Żabkę nawet za 5 mld zł. Przypomnijmy, że gdy fundusz przejmował firmę w 2011 r., zapłacił za nią 400 mln euro. Wcześniej, w latach 2007-2011, Żabka należała do innego funduszu, Penta Investments. Na polskim rynku sieć istnieje od 1998 r., kiedy to została założona przez Mariusza Świtalskiego.

Sklepy Żabka i Freshmarket aktualnie znaleźć można w ok. 70 proc. miast w Polsce. Zakupy w nich robi każdego dnia ponad 1,5 mln klientów.

Czytaj także:
Żabka zmienia nie tylko logo, ale pracuje także mocno nad zmianą wizerunku
Żabka wdrożyła swój nowoczesny koncept już w 60 sklepach

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Antek 07.02.2017

    U mnie w promieniu 2 km jest 5 żabek . Gdzie tu sens i logika?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.