27.09.2016/12:51

Żabka trafi w ręce... PKN Orlen i Grupy Lotos?!

PKN Orlen i Grupa Lotos mogą złożyć wspólnie ofertę przejęcia sieci Żabka od funduszu Mid Europa Partners - czytamy w "Uważam Rze". Tygodnik nie zdradza źródła tej informacji. Jeśli jednak w tej plotce tkwi ziarnko prawdy, będzie to oznaczać, że polski rząd na poważnie myśli o "repolonizacji" nie tylko sektora bankowego, ale również handlowego.

Nie jest tajemnicą, że sklepy przystacyjne są dla firm paliwowych głównym czynnikiem pozwalającym na zachowanie rentowności (ze względu na bardzo niskie marże na samym paliwie). Jak wynika z szacunków Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, na koniec 2015 r. przy stacjach paliw funkcjonowało w Polsce 2616 sklepów, a z tej liczby 2553 sklepy prowadziły działalność handlową. W minionym roku sprzedaż w placówkach sklepowych przy stacjach przekroczyła 4 mld zł, wzrastając o 5,3 proc. rdr.

Od kilku lat branża paliwowa próbuje wchodzić w sojusze z detalistami. Robi to raz z mniejszym, raz z większym sukcesem. Przykładem takiego mariażu są sklepy Carrefour Express na stacjach Lukoil (sieci która niedawno przeszła do rąk austriackiego Amic Energy Management). PKN Orlen na jesieni 2014 r. spróbował podobnego sojuszu z Tesco (sklepy Tesco Express), ale projekt nigdy nie wyszedł poza fazę pilotażową i został zakończony. Paliwowy koncern wszedł także we współpracę z Delikatesami Centrum (Eurocash), ale od połowy ubiegłego roku testuje własny sklep convenience pod szyldem O'Shop.

Przypomnijmy, na początku września "Puls Biznesu" informował o tym, że w kolejce do przejęcia Żabki ustawiają się takie fundusze, jak BC Partners, Advent, Oaktree, Blackstone, Bridgepoint, czy KKR. Według informacji gazety, zainteresowani przejęciem Żabki są również inwestorzy branżowi, tacy jak meksykański OXXO, który posiada sieć ponad 14 tys. sklepów convenience w Ameryce Łacińskiej.

Jeszcze do niedawna za faworyta w wyścigu po Żabkę uznawana była Grupa Eurocash. Zdaniem "PB", przejęcie największej w Polsce sieci convenience przez największego hurtownika w kraju wydaje się jednak małoprawdopodobne. Taka transakcja wiązałaby się z długotrwałym postępowaniem antymonopolowym. W tym czasie w Żabce nie byłyby prowadzone inwestycje, a zatem zmniejszyłaby się konkurencyjność tej sieci.

Do spółki Żabka Polska należy w tej chwili ok. 4200 sklepów, w tym 3600 działających pod szyldem Żabka i 600 supermarketów Freshmarket. Do końca roku firma chce mieć łącznie 4,5 tys. sklepów. Spekuluje się, że fundusz Mid Europa Partners może sprzedać obie te sieci nawet za 1 mld euro. Do transakcji powinno dojść już w najbliższych miesiącach.

Czytaj więcej w "Uważam Rze".

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Bolo 28.09.2016

  Matematyka 4200 = 3600 + 400?

 • Leon 28.09.2016

  No to widać wyraźnie, że PIS chce nam zafundować scentralizowane państwo typu bolszewickiegoo, kontrolowane i kierowane w pełni przez lepszy sort czyli klan Misiewiczów. W 1989 roku wyszliśmy z takiego systemu gdzie rolę bolszewików pełnił PZPR i musimy zrobić wszystko aby PRL BIS nie wrócił pod sztandarami PISu.

 • nie ziom zima :) 28.09.2016

  Najłatwiej zwalać wszystko na PIS a może winne jest PO, lodziarskie łajzy itd.......

 • bumtarara 27.09.2016

  jakaś bzdura z kapelusza

 • Ziom 27.09.2016

  PiS chciałby aby PKO, PZU i Orlen przejęły cały zagraniczny kapitał panoszący się po Polsce. Ale te mocarstwowe plany mu nie wypalą. Jeden, może dwa banki i nic więcej nie będzie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.