20.12.2016/09:55

Zagraniczne rynki szansą dla polskich słodyczy

Polscy producenci słodyczy szukają okazji do przejęć poza Polską – pisze „Rzeczpospolita”.

Eksport słodyczy z Polski rośnie – w pierwszych dziewięciu miesiącach sprzedaż zagraniczna produktów czekoladowych przekroczyła 1 mld euro wobec około 944 mln euro rok wcześniej – podaje „Rzeczpospolita” powołując się na szacunki Ministerstwa Rolnictwa. Aby utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju sprzedaży zagranicznej, firmy muszą mocniej wychodzić poza Europę, np. Colian koncentruje się na krajach Afryki, Bliskiego Wschodu oraz obu Ameryk.

Gazeta podkreśla, że polscy producenci słodyczy koncentrują się na poszukiwaniach celów do akwizycji za granicą. Podaje przykład firmy Colian, która w tym roku przejęła brytyjską firmę Elizabeth Show Limited oraz firmy Wawel, która kupiła blisko 6 proc. udziałów austriackiej spółki Josef Manner. Zdaniem ekspertów takich transakcji będzie więcej. Marek Przeździak, prezes POLBISCO w rozmowie z „Rzeczpospolitą” stwierdził, że przejmując za granicą firmy nie tylko kupują udziały rynkowe, ale także marki o ugruntowanej pozycji. Nie muszą więc inwestować w ich promocję, mogą za to wykorzystać moce produkcyjne do zwiększania sprzedaży. Moce produkcyjne są, bo firmy ostatnio dużo inwestowały w infrastrukturę.

Sprzedaż słodyczy na krajowym podwórku rośnie bardzo powoli – według Nielsena, w tempie 1 proc. rocznie, przy wydatkach na kategorię około 10 mld zł. „Rzeczpospolita” powołuje się na dane Lotte Wedel, z których wynika, że spada wielkość sprzedaży – w pierwszej połowie br. Sprzedaż pakowanych słodyczy czekoladowych liczona w kilogramach spadła o 3,9 proc.  Wyzwaniem dla krajowych producentów jest zalew wyrobów z Ukrainy, które są o 30-40 proc. tańsze od polskich.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.