18.10.2018/13:19

Zakaz handlu w niedziele dotarł do Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy rozpozna w grudniu zagadnienie prawne dotyczące sposobu interpretowania jednego z ponad 30 wyjątków od zakazu handlu w niedziele, zapisanych w ustawie regulującej tę kwestię. Będzie to pierwszy raz, kiedy najwyższy organ władzy sądowniczej w Polsce wypowie się na temat tejże ustawy.

O rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego przez SN wystąpił Sąd Okręgowy w Olsztynie. Ma on wątpliwości, w jaki sposób należy rozumieć "przeważającą działalność", o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Przywołany przepis pozwala na handel w niedziele w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych.

Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, czy wystarczy aby przedsiębiorca prowadził przeważającą działalność polegającą na handlu jednym z wymienionych produktów, np. samymi biletami komunikacji miejskiej, czy może owa przeważająca działalność powinna polegać na handlu wszystkimi rodzajami asortymentu wskazanymi w przywołanym przepisie.

Zagadnienie prawne wpłynęło do Izby Karnej SN 5 września, a rozpoznane zostanie 19 grudnia.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • gosc 20.10.2018

    kpina,w Niemczech,Francji itd.zakaz handlu w Polsce wyzysk.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.