05.06.2018/11:04

Zakaz handlu w niedziele. Skarga do Trybunału Konstytucyjnego wciąż na etapie kontroli wstępnej

Wniosek prezydenta Konfederacji Lewiatan o sprawdzenie zgodności z konstytucją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego 17 maja br. i nadal znajduje się na etapie kontroli wstępnej.

- Prezes Trybunału wydała zarządzenie o nadaniu sygnatury sprawie (Tw 10/18) i wyznaczeniu sędziego Trybunału do rozpoznania sprawy na etapie kontroli wstępnej - poinformowała portal wiadomoscihandlowe.pl Anna Wołoszczak z biura obsługi medialnej TK. - Sprawa znajduje się w postępowaniu wstępnym. Obecnie prowadzona jest analiza pod kątem ewentualnych braków formalnych - usłyszeliśmy.

Dopiero gdy wniosek przejdzie pomyślnie kontrolę wstępną, prezes TK Julia Przyłębska wyda zarządzenie o nadaniu sygnatury w postępowaniu merytorycznym (właściwym) i wyznaczeniu składu orzekającego do rozpoznania sprawy.

Dlaczego Konfederacja Lewiatan zaskarżyła ustawę ograniczającą niedzielny handel do Trybunału Konstytucyjnego? Zdaniem organizacji pracodawców, w akcie prawnym znajdują się przepisy, które zawierają "niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne".

Przedsiębiorcy twierdzą, że brak ostrych przepisów w ustawie narusza zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Inny, równie istotny zarzut, to tworzenie dwóch grup podmiotów, objętych i nieobjętych zakazem niedzielnego handlu, co miałoby różnicować status zatrudnionych w tych podmiotach pracowników, a tym samym naruszać zasady ochrony pracy, wolności wykonywania pracy, równości wobec prawa i proporcjonalności.

Konfederacja Lewiatan w skardze zwróciła też uwagę na wyjątkowo krótkie vacatio legis, jakie dano przedsiębiorcom na zapoznanie się z przepisami. 5 lutego br. akt opublikowany został w Dzienniku Ustaw, a przepisy weszły w życie już 1 marca. Z tego powodu Lewiatan twierdzi, że ustawa narusza zasadę poprawnej legislacji i zasadę demokratycznego państwa prawnego.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Pis to droga do dyktatury 06.06.2018

    TK to wydmuszka pisu sterowana ręcznie przez starca z Żoliborza. Kierowanie tam czegokolwiek nie ma sensu. Kim jest Julia Przyłębska to nie chcę pisać - powszechnie wiadomo. Wszystkie sprawy należy kierować do Unii - do Strasburga.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.