21.09.2018/12:45

Zakaz handlu w niedziele. Sklepy sieci Al.Capone działają jako placówki pocztowe [TYLKO U NAS]

Jak ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl, kolejna sieć zdecydowała się na skorzystanie z wyłączenia spod zakazu handlu w niedziele przewidzianego dla placówek pocztowych. Po Żabce uczyniła to sieć sklepów monopolowych Al.Capone.

Nasze informacje potwierdza Sławomir Skowron, prezes zarządu Al. Capone. Przyznał on w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl, że niektóre sklepy własne sieci działają w niedziele właśnie jako placówki pocztowe.

– Na mocy umowy z InPostem możemy legalnie otwierać sklepy we wszystkie niedziele - twierdzi Skowron. - W naszej branży rezygnacja handlu w niedziele byłaby bardzo dotkliwa. Weekend to czas, kiedy jest najwięcej okazji do spożycia napojów alkoholowych. Mówimy tu m.in. o grillach czy spotkaniach towarzyskich, na które w tygodniu nie ma czasu – dodaje prezes Al.Capone.

Jak zaznaczył w dodatkowym komentarzu, przesłanym po publikacji artykułu, celem Al.Capone jest poszerzenie zakresu usług, oferowanych w sklepach. – Zanim pojawiła się ustawa o zakazie handlu w niedzielę poszukiwaliśmy usług, które mogłyby zdywersyfikować naszą ofertę. Podjęliśmy kroki w tym kierunku, ponieważ większość sklepów naszej sieci ma dogodne lokalizacje oraz godziny otwarcia dłuższe niż większość punktów usługowych - dodał.

Obecnie pod szyldem Al.Capone działają 33 sklepy, w tym 16 franczyzowych (w nich może stać za ladą w niedziele franczyzobiorca). W niektórych z nich działa Punkt Obsługi Paczek, tak zwany POP. To miejsce umożliwiające wysyłanie paczki klientom, którzy nie mają podpisanej umowy z InPostem. Można w nim też odebrać paczki, jeśli kurier nie zastał adresata pod wskazanym adresem lub gdy paczka została przekierowana.

Przypomnijmy, że placówki pocztowe mogą legalnie działać w niedziele objęte zakazem handlu. Zgodnie z ustawą Prawo pocztowe, za placówkę pocztową uznaje się "jednostkę organizacyjną operatora pocztowego lub agenta pocztowego, w której można zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej lub która doręcza adresatom przesyłki pocztowe lub odebrać przesyłkę pocztową lub kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym".

Z wyłączenia spod zakazu handlu w niedziele przewidzianego dla placówek pocztowych korzysta m.in. sieć sklepów Żabka. Na podobny krok zdecydowali się też pojedynczy właściciele niezrzeszonych sklepów. Przykładem jest opisany przez nas niedawno sklep spożywczo-monopolowy Kłosek z Ożarowa, należący do firmy Winpol. Sklep ten działa w niedziele z zakazem handlu, a jego właściciel powołuje się właśnie na umowę z InPostem.

Sławomir Skowron w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl przyznaje, że Al.Capone śledzi, w jaki sposób temat sklepów-placówek pocztowych zostanie potraktowany przez inspektorów pracy i sądy. Dopóki korzystanie z tego wyjątku nie zostanie wyraźnie zakazane (czego Skowron się nie spodziewa), sieć Al.Capone zamierza korzystać z możliwości, jaką daje jej umowa z InPostem.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.