12.05.2020/13:45

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych już za tydzień. Najwięcej stracą małe sklepy

20 maja wchodzi zakaz sprzedaży papierosów mentolowych oraz tych z kapsułką smakową. Stracą legalnie działające sklepy, wzrośnie szara strefa – ostrzega Polska Izba Handlu.

19 maja jest ostatnim dniem, kiedy papierosy mentolowe mogą być legalnie sprzedawane. Wynikający z unijnych przepisów (dyrektywy tytoniowej) zakaz obejmie zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia. Nie będzie jednak dotyczył papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek. Ograniczenia szczególnie mocno odczują małe sklepy – w nich sprzedaż papierosów sięga 40% (mentole mają 30% udział w sprzedaży wyrobów tytoniowych ogółem).

Według danych Polskiej Izby Handlu, blisko połowa konsumentów nie jest świadoma tego, że już za tydzień papierosy mentolowe znikną ze sklepów. PIH przewiduje, że zakaz przyczyni się do wzrostu szarej strefy. – Szara strefa konsekwentnie malała – od blisko 19% w 2015 roku, aż do niecałych 10% w 2019 roku. Sytuacja się zmieni. Obawiamy się, że wzrost akcyzy, a za chwilę zniknięcie tak poważnej grupy produktów, jaką są papierosy mentolowe, może ten pozytywny trend odwrócić. Z bardzo nieciekawymi skutkami czy to dla handlu czy dla budżetu państwa. 20% konsumentów deklaruje, że sięgnie po wyroby z szarej strefy, w chwili wycofania wyrobów mentolowych z legalnej sprzedaży – podkreśla Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu. 

I dodaje: – Zwracamy się z apelem do Ministerstwa Finansów, aby robili, co w ich mocy, żeby nie doszło do zalania rynku papierosami mentolowymi zza wschodniej granicy. Warto pamiętać, że jesteśmy krajem granicznym Unii Europejskiej. Po drugiej stronie jest nieograniczona podaż papierosów, funkcjonują tam fabryki, które produkują papierosy z przeznaczeniem na przemyt – mówi Maciej Ptaszyński.

Z danych Forum Konsumentów wynika, że papierosy pali obecnie ponad 25% dorosłych Polaków, czyli ok. 9 mln osób. W tej grupie aż 42% sięga właśnie po papierosy mentolowe bądź z kapsułką – z czego 28% wybiera je regularnie. Negatywnie do planowanych zmian odnoszą się sami palacze – zwłaszcza ci, którzy sięgają po papierosy mentolowe i z kapsułką. Ponad 60% z nich jest zdania, że unijna dyrektywa ogranicza ich wolność wyboru i nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Jednocześnie wielu z nich nie rozumie tej zmiany i nie wie, z czego zakaz wynika. Zdecydowana większość z nich – bo aż 90% – nie zamierza też z jego powodu rzucać palenia.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Niebieska zaraza 13.05.2020

    Idąc tym tokiem myślenia to niech zakażoną wódki smakowej wina słodkiego. (fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum został usunięty)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.